تا 77 درصد تخفیف بهاره روی تمامی آموزش‌ها

سرمایه‌گذاری
منوی دسته بندی

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر با خیال راحت

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر با خیال راحت

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر یکی از ترسناک‌ترین موقعیت‌هاست. چون این فکر مدام از ذهن ما می‌گذرد که با متصل کردن فلش ویروسی به سیستم فاتحه سیستم خوانده می‌شود و ممکن است تمامی فایل‌های ارزشمند ما از بین برود. چاره کار چیست؟ ما به فلش نیاز داریم ولی ترس هم داریم چیکار کنیم؟

اگر دوره جامع ویروس کشی کامپیوتر را مشاهده کرده باشید الان شما یک حرفه‌ای هستید و تقریبا می‌توانید هر سیستم ویروسی را از شر ویروس خلاص کنید. ولی اگر دوره را هم مشاهده نکردید اول همین مطلب را مطالعه کنید تا با خیال راحت فلش ویروسی را باز کنید و بعد دوره را مشاهده کنید.

ویروس چیست؟

قبلا در یک مطلب جداگانه در مورد«ویروس و انواع ویروس» و «بدافزارها» به صورت مفصل صحبت کردیم. بدافزار نرم‌افزاری است که به قصد تخریب ساخته شده است و ویروس یک نمونه از چندین نمونه بدافزار است که هدف اصلی آن تکثیر و آسیب رساندن به سیستم‌هاست. معمولا با مجهز بودن به یک آنتی ویروس خوب می‌توان از آلوده شده به ویروس‌های کامپیوتری جلوگیری کرد. برای «انتخاب یک آنتی ویروس خوب» باید معیارهایی را مدنظر قرار داد که قبلا در یک مطلب جداگانه در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر

چندین نکته وجود دارد که قبل از باز کردن و متصل کردن فلش به سیستم باید آن را رعایت کنید. در قدم اول باید تنظیمات AutoPlay ویندوز طوری تنظیم شده باشد که به صورت اتوماتیک فلش و دستگاه‌های جداشدنی (Removeable Devices) دیگر مانند هارد اکسترنال را به صورت اتوماتیک باز نکند. برای اطمینان از درستی این تنظیم در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید.

عبارت Control Panel را در جستجوی ویندوز تایپ کنید و وارد Control Panel شوید. اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید این بخش در قسمت Start ویندوز قرار دارد. هر چند روش‌‌های دیگری مانند تایپ کلمه control در Run ویندوز هم ما را به این مقصد می‌رساند. به هر صورتی می‌توانید وارد Control Panel شوید و مانند تصویر زیر به دنبال یک بخش به نام AutoPlay بگرید و روی آن کلیک کنید.

گزینه AutoPlay در control panel

بعد از وارد شدن به بخش AutoPlay در بخش Removable Drive از قسمت کشویی موجود گزینه Ask me every time را انتخاب کنید و روی گزینه Save در پائین صفحه کلیک کنید. با انجام این تنظیمات هر بار که فلش یا هارد اکسترنالی را به سیستم متصل کنید، برای باز شدن از شما اجازه خواهد گرفت. تا این‌جا قدم اول را برداشتیم.

با هر باز اتصال فلش از ما اجزاه گرفته شود.

گام دوم روش صحیح باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر با خیال راحت است. البته توجه کنید اگر فلشی هم ویروسی نبود دقیقا به همین روش باز کنید تا همیشه از روش اصولی و درست اقدام کرده باشید و اگر از صحت و سلامت فلشی هم مطمئن نبودید، به صورت پیش‌فرض روش درست را به کار گرفته باشید. برای باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامیپوتر نباید مستقیما روی آن کلیک کنید چون در این صورت فایل بدافزار و ویروسی که درون آن قرار دارد اجرا خواهد شد.

اگر هم کلیک راست و گزینه Open را هم بزنید باز هم این امکان وجود دارد که ویروس اجرا شود اما درصد آن کمتر است. روش صحیح باز کردن فلش ویروسی در ویندوز کلیک روی نام فلش از پنجره سمت چپ This PC یا همان My Computer است که در تصویر زیر نمایش داده شده است. یعنی وارد This PC می‌شوید و سپس از پنجره سمت چپ روس نام فلش یک‌بار کلیک می‌کنید تا فلش باز شود. تا بدین‌جا هم گام دوم را برداشتیم اما هنوز فلش ویروس دارد و نمی‌توان فایل آن را کپی کرد پس وارد قسمت بعد می‌شویم و یاد می‌گیریم که چطوری فلش را ویروس کشی کنیم.

چطوری فلش را ویروس کشی کنیم؟

راحت‌ترین و بهترین روش استفاده از یک آنتی ویروس بروز شده است که اگر از ویندوز 10 و ویندوز 11 استفاده می‌کنید، می‌توانید با خیال راحت از طریق Windows Security یا همان آنتی ویروس پیش‌فرض ویندوز اقدام به پاک کردن فلش کنید. اول از همه آنتی ویروس را بروزرسانی کنید و سپس با کلیک راست روی فلش و انتخاب گزینه Scan With Microsoft Defender فلش را ویروس کشی کنید.

در دوره جامع ویروس کشی کامپیوتر یاد گرفتیم که با دستور attrib می‌توان ویروس‌های مخفی را مشاهده کرد و با دستور del آن‌ها را از بین برد.

ویروس کشی کامپیوتر و ویندوز

با یک تیر چند نشان بزن!

آموزش ویروس کشی، آموزش مهندسی اجتماعی، آموزش دیسک نجات، آموزش آنتی ویروس و روش اصولی مقابله با بدافزارها همه و همه در یک پکیج

فرمت کردن فلش ویروسی

اگر به اطلاعات فلش نیاز ندارید و آنتی‌ویروس هم در دسترس ندارید می‌توانید از گزینه فرمت (Format) ویندوز استفاده کنید و تمامی اطلاعات موجود در فلش را از بین ببرید و بدیهی است که ویروس و بدافزارهای درون فلش هم از بین خواهند رفت. برای فرمت کردن فلش کافی است روی آن راست کلیک کنید و گزینه Format را مانند تصویر زیر انتخاب کنید و در پنجره ظاهر شده به تنظیمات دست نزنید و دکمه Start را انتخاب کنید تا فرآیند فرمت کردن فلش آغاز شود و در انتها بعد از اتمام کار به شما پیغام موفقیت‌آمیز بودن فرآیند فرمت را خواهد داد.

فرمت کردن فلش

فلش را با دستورات CMD هم می‌توان فرمت کرد که برای علاقه‌مندان CMD در قالب یک تصویر دستورات CMD را هم قرار می‌دهیم.

دستورات CMD برای فرمت فلش
دستورات CMD برای فرمت فلش

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز با خیال راحت

راه‌کارهایی که تا این‌جا گفته شد برای این بود که دانش خودتان زیاد شود و برای زمان‌هایی مفید است که دسترسی به ابزاری ندارید. برای این‌که این مراحل را برای هر فلش یا هارداکسترنالی نیاز نباشد طی کنید کافی‌ است از نرم‌افزار رایگان USB Disk Security استفاده کنید. این ابزار رایگان است و توسط یک کمپانی امریکائی ارائه شده است و چون امتحان خودش را پس داده است به راحتی می‌توان از آن بهره برد. برای دانلود نرم‌افزار USB Disk Security روی دکمه زیر کلیک کنید.

نرم‌افزار USB Disk Security
باز کردن فلش ویروسی در ویندوز با USB Disk Security

نرم‌افزار USB Disk Security بعد از نصب در System tray ویندوز قرار می‌گیرد و با متصل شدن هر فلش عکس‌العمل نشان می‌دهد. با استفاده از این ابزار با خیال راحت می‌توانید تمامی فلش را باز کنید. هر فلشی که به ویندوز متصل کنید این ابزار تشخیص داده و یک گزینه Safe Open برای شما ظاهر می‌کند و می‌توانید به خیال راحت فلش را باز کنید و اگر ویروس یا بدافزاری باشد تشخیص می‌دهد و به شما اعلام می‌کند تا آن را حذف کنید.

ویروس کشی کامپیوتر و ویندوز

با یک تیر چند نشان بزن!

آموزش ویروس کشی، آموزش مهندسی اجتماعی، آموزش دیسک نجات، آموزش آنتی ویروس و روش اصولی مقابله با بدافزارها همه و همه در یک پکیج

حرف آخر

بهتر است روش‌های مقابله با بدافزارها و اصول ویروس کشی کامپیوتر را یاد بگیرید تا در صورت لزوم بتوانید خود را نجات بدهید. همان‌طور که می‌دانید امنیت هیچ‌وقت صددرصدی نیست و همیشه باید حداقل اطلاعات در مورد بدافزارها و ویروس‌ها را باید بدانیم تا بتوانیم یک استراتژی در مواقع حساس و بحران در آستین داشته باشیم.

باز کردن فلش ویروسی در ویندوز و کامپیوتر با یاد گرفتن چند نکته به راحتی امکان‌پذیر است. اما باید همیشه این نکات را رعایت کرد چون ممکن است بدافزار جدیدی ارائه شود که هیچ آنتی ویروسی آن را شناسایی نکند و وارد سیستم شما شود. امیدوارم توانسته باشید با خیال راحت فلش خودتان را باز کنید اگر سوالی در رابطه با باز کردن فلش ویروسی در ویندوز داشتید در قسمت نظرات عنوان کنید.

منبع: بامادون | کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده باعث شادی ماست.

این مقاله براتون مفید بود؟

کامبیز ذوقی
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت. سعی میکنم اکثر اوقات چیزی در مورد کامپیوتر یاد بگیرم و روی رشد شخصی خودم کار کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

تا 77 درصد تخفیف بهاره روی تمامی آموزش‌ها