خاموش کردن خودکار کامپیوتر (ویندوز) با CMD

خاموش کردن خودکار ویندوز

“بعضی مواقع لازم دارید که کامپیوتر یا لپ‌تاپتون برای مدتی روشن باشه و بعد اتوماتیک خاموش بشه. منظورم این نیست شارژ باتریش تموم بشه یا برق بره! ” برای مثال شما دارید یک اپلیکیشن دانلود می‌کنید یا خود سیستم‌عامل در حال انجام کاری است و … و نیاز دارید بعد از مدتی، مثلا ۲ ساعت دیگر سیستم اتوماتیک خاموش شود. اگر کارمند هستید دوست دارید به صورت اتوماتیک ساعت ۵ بعدازظهر ویندوز خاموش شود. چیکار باید بکنیم؟ از ابزار حرفه‌ای CMD ویندوز استفاده کنید. با ما همراه باشید تا خاموش کردن خودکار کامپیوتر را یاد بگیریم.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۳ دقیقه

بیشتر بدانید: «۱۱ دستور ساده CMD که هر تازه‌کاری باید بداند!»

خاموش کردن خودکار ویندوز

به هر طریقی که می‌توانید CMD را اجرا کنید که قبلا در سایت یک مطلب در مورد CMD گذاشتم که بد نیست مطالعه کنید. بعد از اجرای CMD دستور زیر را وارد کنید. بعد از اجرای دستور یک پیغام ظاهر شده و به شما اعلام می‌کند که چه مدت زمان دیگر ویندوز خاموش می‌شود.

shutdown -s -f -t 3600
خاموش کردن خودکار کامپیوتر (ویندوز) با CMD

دستور بالا میگه ویندوز رو بعد از ۳۶۰۰ ثانیه (یک ساعت) خاموش کن. s- یعنی Shutdown و F به معنی Force و در نهایت T به معنی زمان یا Time است. اگر به جای s از r استفاده کنید ویندوز ریستارت می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد سوئیچ‌های Shutdown بیشتر بدانید به این لینک مراجعه کنید. خاموش کردن خودکار کامپیوتر یک فرآیند ساده است که می‌توانید همین دستور را به یک اسکریپت کوچک تبدیل کنید و در شبکه استفاده کنید و اگر نیاز دارید باز هم بدون دخالت شما این دستور اجرا شود از ابزار Task Scheduler ویندوز استفاده کنید تا این دستور به صورت خودکار در ساعت معینی اجرا شود.

اگر از کرده خود پشیمان شدیم چه کنیم؟

اگر دستور را وارد کردید و متوجه شدید به زمان بیشتر یا کمتری احتیاج دارید یا کلا نمی‌خواهید این دستور اجرا شود چیکار باید کنیم؟ از دستور زیر برای نادیده گرفتن دستور قبلی استفاده می‌کنیم.

shutdown -a

حرف a در اینجا به معنی abort است. امیدوارم موردتوجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی رو بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

لیست مطالب مرتبط با دستورات CMD

مک آدرس چیست و چگونه آن را در کامپیوتر پیدا کنیم؟

دستور tracert چیست و چه کاربردی در حل مشکلات شبکه دارد؟

پینگ (ping) چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

دستور SFC و تعمیر فایل‌های خراب سیستمی با CMD

دستورات CMD که هر تازه‌کار باید بداند!

خاموش کردن خودکار کامپیوتر (ویندوز) با CMD

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟