تا 77 درصد تخفیف بهاره روی تمامی آموزش‌ها

سرمایه‌گذاری
منوی دسته بندی

سخت‌ افزار مناسب برای تمرین شبکه چیه؟ راهنمای انتخاب سخت‌افزار مناسب

یکی از سوالات مهم و البته اساسی که باید به کسانی که در حال شروع شبکه هستند، پاسخ داده شود این است که سخت‌افزار مناسب برای تمرین شبکه یا سناریوهای شبکه چه چیزی است؟ آیا باید لپ‌تاپ بخریم؟ سرور بخریم؟ کیس بخریم؟ باید یک جواب دقیق و درست به این سوالات داده شود تا قبل از تهیه سخت‌ افزار مناسب برای تمرین شبکه، بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و آینده را هم در نظر گرفته باشید. راهی که بنده رفتم و سعی وخطاهایی که کردم را شما انجام ندهید.

سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه چیه؟

این سوال بسیار کلی است و باید اول از همه مشخص کنیم که در چه مسیری می‌خواهیم قدم بگذاریم که این امر با گذراندن دوره Network + محقق می‌شود. با گذراندن دوره Network+ مسیر شما مشخص می‌شود و این دوره اکثرا شامل مفاهیم پایه‌ای شبکه هستند. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم برای اینکه مشغول کار شویم باید دوره MCSA مایکروسافت و CCNA سیسکو و هم‌چنین MTCNA میکروتیک را در رزومه خود داشته باشیم. برای دوره‌های سیسکو ومیکروتیک سخت‌افزار قوی نیاز نیست و با یک شبیه‌ساز یا یک ماشین مجازی با حداقل مشخصات می‌توانیم یادگیری را شروع کنیم.

انتخاب سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه به شدت به سه فاکتور اصل بستگی دارد. چه سناریو و دوره‌ای را قصد دارید شروع کنید یا طراحی کنید، چقدر بودجه دارید و یا چقدر می‌توانید هزینه کنید. این موارد بسیار تعیین کننده خواهد بود. اگر شما قصد دارید مجازی سازی یاد بگیرید، یک سخت‌افزار نیاز دارید و این سخت‌افزار برای دوره‌های مایکروسافت متفاوت خواهد بود.

سخت افزار مناسب برای دوره‌های مایکروسافت

برای دوره مایکروسافت (MCSA) باید یک حداقل سخت‌افزاری داشته باشیم که برای اجرای چندین ماشین مجازی به مشکل نخوریم. مثلا زمانی که نیاز باشد شما چندین ماشین مجازی را در کنار هم داشته باشید تا یک سناریو را پیاده کنید، کمبود منابع سخت‌افزاری می‌تواند بسیار اذیت‌کننده باشید. پس نیازمند حداقل سخت‌افزار مناسب برای تمرین شبکه هستیم. برای دوره‌های مایکروسافت باید سخت‌افزار را به صورت زیر انتخاب کنیم. البته انتخاب مشخصات بالاتر قطعا خیلی بهتر خواهد بود.

سخت‌ افزار مناسب برای دوره‌های مایکروسافت
سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه چیه؟
 1. پردازنده Core i5 نسل هشت به بالاتر – پیشنهاد من نسل 10 به بالاتر استو
 2. حداقل 16 گیگ رم DDR4 – پیشنهاد بنده 32 گیگ رم است.
 3. هارددرایو حتما باید SSD باشد (حداقل 480 گیگ)

آموزش مرتبط: «آموزش جامع MCSA ویندوز کلاینت»

سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه زیرساخت

اگر قصد دارید دوره‌های زیرساخت مانند سیسکو و میکروتیک را بخوانید، نیازی به سخت‌افزار قوی ندارید و هر نوع کامپیوتری و لپ‌تاپی داشته باشید به راحتی می‌توانید دوره‌های میکروتیک و سیسکو را بگذرانید. برای دوره‌های میکروتیک بهتر است سخت‌افزار آن را تهیه کنید که ارزان‌ترین روتر میکروتیک تمامی قابلیت‌ها را دارد.

برای مطالعه سیسکو هم اصلا نیازی به سخت‌افزار ندارید و با محیط‌های شبیه‌ساز به راحتی می‌توانید تمامی دوره‌های سیسکو را بگذرانید. کم‌هزینه‌ترین سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه مربوط به زیر ساخت است.

سخت‌افزار مناسب برای تمرین مجازی‌سازی

مجازی سازی یکی از سنگین‌ترین دوره‌هاست و نیازمند سخت‌افزار قدرتمند است. برای شروع شما می‌توانید از دوره مجازی‌سازی با VMWare Workstation شروع کنید که نیازی به سخت‌افزار قوی ندارد. اما برای مباحث پیشرفته‌تر مانند VCP حتما نیاز است که حداقل سخت‌افزار را داشته باشید. اگر بودجه شما اجازه می‌دهد هر چقدر می‌توانید سخت‌افزار قوی‌تر و بهتری را برای مجازی‌سازی تهیه کنید اما بهینه‌ترین حالت به نظر من این است.

 1. پردازنده Core i7 یا Core i5 نسل 10 به بالاتر
 2. حداقل 32 گیگ رم DDR4 و یا 64 گیگ که بتوانید سناریوهای پیشرفته‌تر را اجرا کنید.
 3. دو عدد هارد SSD که بتوانید تعادل ایجاد کنید.

آموزش مرتبط: «آموزش مجازی سازی با VMware Workstation»

این منابع می‌توانید خیلی بیشتر از این مقدار باشد و رابطه مستقیمی با مقدار بودجه شما دارد. مجازی‌سازی مستقیما وابستگی به سخت‌افزار دارد و قرار است که از سخت‌افزار واقعی شما برای اجرای ماشین‌های مجازی بهره ببرد، پس تا می‌توانید سخت‌افزار قوی ببیندید. سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه در بستر مجازی سازی هزینه زیادی دارد.

لپ‌تاپ بخریم؟ کیس بخریم؟ یا سرور؟

باز هم در انتخاب این موارد بودجه نقش اول را بازی می‌کند. اگر بودجه شما یاری می‌کند کیس انتخاب کنید و بجز هارددرایو می‌توانید بقیه قطعات کیس را استوک یا دسته دوم تهیه کنید. اگر هزینه شما به کیس نمی‌رسد ورک استیشن (Workstation) تهیه کنید. در نهایت اگر هزینه هیچکدام را نداشتید، لپ‌تاپ تهیه کنید. لپ‌تاپ قدرت چندانی ندارد و نمی‌تواند سخت‌افزار مناسب برای تمرین شبکه باشد. سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه باید تحمل چندین ساعت کار پرفشار را داشته باشد و هم‌چنین این قابلیت را به شما بدهد که بتوانید به راحتی آن را ارتقا دهید.

چه زمانی سرور بخریم؟

در یک کلام زمانی که بودجه زیادی داشتید و کیس و لپ‌تاپ خوبی داشتید می‌توانید به خرید سرور فکر کنید. سرور یک دستگاه با مصرف برق زیاد و همچنین اشغال فضای زیاد به همراه سروصدای زیاد است. اول به این موارد فکر کنید سپس نسبت به خرید اقدام کنید. در ضمن سرور نسل‌های متفاوتی دارد و دو یا سه سال یکبار باید آن را تعویض کنید یا ارتقا دهید و هزینه‌ای زیادی تحمیل می‌کند.

سرورهای HPE

در نهایت اگر قصد خرید داشتید حتما دو الی سه نسل پایین‌تر خرید کنید، مثلا در حال حاضر سرور نسل 12 HP در بازار موجود است اما شما نسل 9 یا 10 بخرید که هزینه کمتری دارد و هنوز هم از هایپروایزورهای به روز پشتیبانی می‌کند. سخت‌افزار موردنیاز برای سرور هم می‌تواند به شرح زیر باشد.

 1. پردازنده 2680 V4 یا بالاتر
 2. 128 گیگ رم DDR4
 3. 4 عدد هارد SAS 15K برای تمرین و تست انواع سناریوها

بقیه موارد سرور کاملا سلیقه‌ای است. مثلا می‌توانید RAID کنترلری انتخاب کنید که کَش ماژول داشته باشد یا نداشته باشد. سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه می‌تواند بسیار متنوع باشد و خود من با یک لپ‌تاپ ساده دانشجویی شروع کردم اما به مشکلات زیادی برخورد کردم و آن موقع هم چنین مطلبی نوشته نشده بود که به آن مراجعه کنم.

جمع‌بندی و حرف آخر

قطعا تا الان متوجه شده‌اید که سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه وابستگی شدیدی به سناریو، هزینه و دوره‌ای که شما در نظر دارید، دارد. پیشنهاد من برای سخت افزار مناسب برای تمرین شبکه داشتن یک کیس دسته دوم با هارددرایو نو به همراه باقی قطعات استوک است که قدرت پردازشی بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به ترتیب اول کیس، دوم ورک استیشن، سوم لپ تاپ و در صورت داشتن هزینه اضافی تجهیزات واقعی شبکه را خریداری کنید.

منبع: بامادون | کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

این مقاله براتون مفید بود؟

کامبیز ذوقی
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت. سعی میکنم اکثر اوقات چیزی در مورد کامپیوتر یاد بگیرم و روی رشد شخصی خودم کار کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

یک نظر

 • milad

  من گوشیم به xiame وصل نمیشه چیکار کنم میشه یه کاری کنید وصل بشه

  خرداد 15, 1403 در 16:20
 • تا 77 درصد تخفیف بهاره روی تمامی آموزش‌ها