تنظیم محدودیت مصرف اینترنت و پهنای باند در ویندوز ۱۰

تنظیم محدودیت مصرف اینترنت و پهنای باند در ویندوز 10

در این مطلب قصد داریم با یک ابزار که به‌صورت پیش‌فرض روی ویندوز ۱۰ نصب است و پهنای باند و مصرف اینترنت را مدیریت می‌کند آشنا شویم. اگر حجم اینترنت محدودی دارید یا اینکه پهنای باند کمی در اختیار دارید این ابزار کمک زیادی به شما می‌کند تا بتوانید مصرف اینترنت را محدود کنید. البته با محدود کردن اینترنت و پهنای باند علاوه بر کنترل حجم اینترنت، عملکرد بهتر ویندوز را هم خواهید داشت. برای درک بهتر به آموزش «آموزش افزایش سرعت ویندوز ۱۰» مراجعه کنید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴ دقیقه

چطوری در ویندوز ۱۰ مصرف اینترنت را محدود کنیم؟

همان‌‎طور که قبلا هم گفتیم برای مدیریت مصرف اینترنت می‌توانیم از یک ابزار در ویندوز ۱۰ بهره ببریم که Metered Connection نام دارد و با فعال کردن این ابزار آپدیت ویندوز به صورت خودکار انجام نخواهدد شد و فقط Critical آپدیت‌ها انجام می‌شود که برای تامین امنیت ویندوز ضروری است. برخی از اپلیکیشن‌هایی هم که در Microsoft Store نصب شده‌اند ممکن است به‌درستی کار نکنند.

تنظیمات ویندوز 10

برای فعال کردن Metered Connection باید وارد تنظیمات ویندوز ۱۰ شویم. با فشار دادن کلیدهای ترکیبی windows + I وارد تنظیمات ویندوز شوید یا در قسمت جستجوی ویندوز Settings را جستجو کنید. بعد از وارد شدن در بخش تنظیمات روی Network & Internet کلیک کنید و اگر از وای‌فای استفاده می‌کنید روی Wi-Fi کلیک کنید و سپس Manage Known Networks را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید و نام شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید را پیدا کنید و روی Properties کلیک کنید و در نهایت Set as metered connection را فعال کنید.

تعیین کارت شبکه ویندوز10

اگر هم از اترنت و شبکه کابلی استفاده می‌کنید روی Ethernet کلیک کنید و نام شبکه‌ای که استفاده را می‌کنید را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید و سپس Set as metered connection را فعال کنید. تا بدین مرحله توانستیم پهنای باند را مدیریت کنیم و اجازه ندادیم که برنامه‌ها و آپدیت‌ها بدون اجازه ما دانلود شوند. در مرحله بعد کنترل مصرف اینترنت را خواهیم داشت.

فعال کردن metered connection در ویندوز 10

چطوری در ویندوز ۱۰ محدودیت حجمی تعیین کنیم؟

یک ابزار دیگر در ویندوز ۱۰ وجود دارد که می‌توانید با آن محدودیت حجمی اعمال کنید. دقت کنید که با رسیدن به محدودیت حجمی اینترنت شما قطع نمی‌شود ولی یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید که محدودیت شما در حال اتمام است. برای فعال کردن این قابلیت مانند مرحله قبلی وارد تنظیمات ویندوز ۱۰ شوید و سپس Network & Internet را انتخاب کنید.

تنظیمات محدودیت حجمی در ویندوز 10

مانند تصویر Data Usage را انتخاب کنید و حتی کارت‌شبکه را هم می‌توانید تعیین کنید. در بخش Overview می‌توانید ببینید که هر کارت‌شبکه چقدر مصرف اینترنت داشته و اگر روی آن کلیک کنید متوجه می‌شوید که چه اپلیکیشنی چقدر اینترنت مصرف کرده است. از بخش Show settings for می‌توانید انتخاب کنید که محدودیت روی چه کارت‌شبکه‌ای اعمال شود و سپس Set Limit را کلیک کنید.

در این بخش می‌توانید تعیین کنید که محدودیت به‌صورت ماهیانه باشد یا یک‌بار اعمال شود و یا کلا بدون محدودیت باشد و در بخش Data limit می‌توانید بر حسب مگابایت و گیگابایت مقدار محدودیت حجمی را تعیین کنید که در تصویر بالا ۱۰ گیگابایت محدودیت ماهیانه اعمال کرده‌‍ایم. در نهایت روی Save کلیک کنید.

بعد از اعمال تنظیمات می‌توانید محدودیت را با کلیک روی Edit limit ویرایش و تغییر دهید و برای حذف کردن محدودیت روی Remove limit کلیک کنید. ویندوز ۱۰ قابلیت‌هایی برای مدیریت مصرف اینترنت و کنترل پهنای باند دارد که حرفه‌ای نیستند ولی حداقل امکانات را دارند. برای اینکه قابلیت‌هایی بیشتری داشته‌باشیم می‌توانیم از برنامه‌های جانبی بهره بگیریم. اپلیکیشن‌هایی مانند NetBalancer و Net Limiter. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟