فراموش کردن پسورد ویندوز ۱۰ (بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰)

فراموش کردن پسورد ویندوز 10 (بازیابی رمز عبور ویندوز 10)

سلام به دوستان و همراهان همیشگی بامادون. گاهی پیش ‌میاد که رمز ورود به ویندوز فراموش می‌کنیم و نمی‌دانیم چطوری بازیابی پسورد انجام دهیم و یا به عنوان یک کارشناس IT می‌خواهیم که کاربران شبکه عضو گروه ادمین نباشند و به همین‌خاطر بدون فعال کردن یوزر ادمین، کاربر را از گروه ادمین خارج می‌کنیم ولی مشکل از آنجا شروع می‌شود که قصد تغییر در سیستم کاربر را داریم که با یک ارور مواجه می‌شویم که می‌گوید” برای تغییرات به سطح دسترسی ادمین نیاز دارید، با ادمین تماس بگیرید”. خب حالا چیکار کنیم؟ البته شبکه دومین نیست و ورک گروپ است. در ادامه این مطلب یاد میگیریم چطوری در صورت فراموش کردن پسورد ویندوز ۱۰ چطوری بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰ را انجام دهیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید!

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۳ دقیقه

فراموش کردن پسورد ویندوز ۱۰

با این روش بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار جانبی می‌تونید ویندوز را هک کنید و پسورد Administrator را تغییر دهید. البته این هک نیست، دسترسی فیزیکی به یک سیستم یعنی دسترسی به تمامی منابع سیستم. برای شروع کار باید یک DVD ویندوز ۱۰ داشته باشید یا یک فلش قابل‌بوت یا اصطلاحا Bootable که بتونید ویندوز ۱۰ را اجرا کنید. DVD ویندوز یا فلش Bootable رو به سیستم وصل کنید و تنظیمات بایوس را روی Media وارد شده قرار دهید تا بوت شود.

فراموش کردن پسورد ویندوز 10

وقتی صفحه نصب ویندوز ظاهر شد گزینه Repair your computer را انتخاب کنید و در صفحه بعد Command Prompt را انتخاب کنید و دستورات زیر را یکی پس از دیگری وارد کنید. البته پارتیشنی را باید انتخاب کنید و این دستورات رو تایپ کنید که ویندوز در آنجا نصب شده باشد. معمولا پیش‌فرض مشکلی ندارد و روی درایو C است. برای اطمینان دستور dir رو وارد کنید باید پوشه‌هایی مانند Windows و Program files را ببینید. حالا که مطمئن شدید دستورات زیر را یکی پس از دیگری وارد کنید.

copy c:\windows\system32\sethc.exe c:\
copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\sethc.exe

الان دستور Reboot رو تایپ کنید یا به صورت دستی ویندوز را ریستارت کنید و فلش یا DVD ویندوز ۱۰ رو هم خارج کنید و زمانی که صفحه لاگین رو مشاهده کردید، کلید Shift را ۵ بار فشار دهید تا صفحه سیاه CMD ظاهر شود. الان دستورات زیر را برای قرار دادن کاربر در گروه Administrators وارد کنید. در این دستور کاربر ما bamadoon است.

net localgroup Administrators bamadoon /add

حتی با دستور زیر می‌توانید پسورد را تغییر دهید یا یک یوزر ایجاد کنید. با دستور بالا الان یوزر bamadoon ادمین است.

net user /add bamadoon 123456

ایجاد یک یوزر جدید:

net user  loginID newpassword

با دستور زیر هم می‌توانید کاربر خاصی را فعال و غیرفعال کنید.

net user administrator /active:yes

بعد از اتمام کار و لاگین شدن با یوزر، یکبار دیگر با DVD ویندوز ۱۰ ویندوز را بوت کنید و عکس دستورات اول رو وارد کنید تا cmd به محل قبلی خود برگردد.

copy c:\windows\system32\sethc.exe c:\windows\system32\cmd.exe
copy c:\sethc.exe c:\windows\system32\sethc.exe

در انتها بعد از ریستارت کردن ویندوز Media را از سیستم خارج کنید. متوجه شدیم که فراموش کردن پسورد ویندوز ۱۰ هم مشکلی ایجاد نمی‌کند تا زمانی که بامادون رو داریم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی رو بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

یک نظر

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟