SID (شناسه امنیتی) چیست و چه کاربردی در ویندوز دارد؟

SID (شناسه امنیتی) چیست و چه کاربردی در ویندوز دارد؟

میدونید که ویندوز و سیستم‌عامل‌ها، متن را به‌صورت عادی متوجه نمی‌شود و برای درک آن باید حتما آن را با مکانیزم باینری یا همان صفر و یک متوجه شود. به‌طور کلی کامپیوتر و ویندوز فقط صفر و یک را می‌فهمد. تا حالا فکر کردین یوزر یا کاربرانی که در ویندوز تعریف می‌کنید را چطوری سیستم‌عامل می‌فهمد و پیگیری و مدیریت می‌کند؟ از طریق یک رشته اعداد و حروف پیچیده و طولانی به نام Security Identifier یا همان SID. اگر می‌خواهید بدانید SID چیست؟ ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۳ دقیقه

Security Identifier یا شناسه امنیتی چیست؟

حتما با مکانیزم کاری DNS آشنایی دارید و می‌دونید که فرآیند تبدیل اسم به IP و بالعکس را انجام می‌دهد. مثال ساده‌تر بزنیم: اگر فرض را بر این بگیریم که گوشی موبایل اصلا متوجه اسامی که ما برای مخاطبین انتخاب ‌می‌کنیم، نمی‌شود و فقط آنها را از طریق شماره‌تلفن می‌شناسد می‌توان SID را به همین روش توضیح داد. اسامی که برای مخاطبین انتخاب می‌کنیم همان نام کاربری یا یوزر هستند و شماره تلفن هم می‌تواند نقش SID را بازی کند.

SID (شناسه امنیتی) چیست و چه کاربردی در ویندوز دارد؟

علمی‌تر توضیح بدیم: ما تفاوت بین کاربران یا گروه‌هایی که در سیستم‌عامل می‌سازیم را با نام آن‌ها تشخیص می‌دهیم و سیستم‌عامل تفاوت آن‌ها را با اعداد و ارقامی که به آن‌ها می‌دهد متوجه می‌شود. در واقع نام‌های کاربری و گروه‌ها برای سیستم‌عامل در قالب یکسری اعداد و حروف که به SID معروف هستند، تعریف می‌شود. سیستم‌عامل برای پیکربندی و مدیریت پروفایل کاربران از این شناسه امنیتی استفاده می‌کند. کاربران و گروه‌های پیش‌فرض سیستم‌عامل، SID های شناخته ‌شده‌ای دارند. به عنوان مثال کاربران پیش‌فرض با S-1-5-21domain شروع می‌شوند.

Administrator = S-1-5-21domain-500
Guest     =	 S-1-5-21domain-501
Everyone   =	 S-1-1-0
Users     = S-1-5-32-545

برای امنیت پیشنهاد می‌شود که کاربران Administrator و Guest را تغییرنام (Rename) دهید که هکر نتواند نام‌کاربری را حدس بزند ولی SID های پیش‌فرض که قابل تغییر نیستند را چیکار کنیم؟ تغییر نام فقط می‌تواند یک پیشگیری برای مقابله با هکرهایی باشد که از نام کاربری پیش‌فرض استفاده می‌کند نه از SID. راستی Security Identifier یک رشته منحصربفرد است و برای دو تا Object یا شی نمی‌تواند یکسان باشد. به یوزر ، گروه و … Object می‌گویند. در هنگام ایجاد یک شی، SID به صورت تصادفی ایجاد می‌شود.

بیشتر بدانید: «ویروس کامپیوتری چیست؟»

چطوری شناسه امنیتی کاربر را ببینیم؟

کافیه CMD را اجرا کنید و دستور زیر را وارد کنید تا SID کاربری که با آن لاگین هستید را ببینید. اگر هم مایل هستید که SID گروه‌ها رو ببینید دستور دوم را اجرا کنید. دستور سوم رو خودتون تست کنید و خروجی دستور رو ببینید.

SID
whoami /user
whoami /groups
whoami /all

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر نام نویسنده و منبع بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟