منوی دسته بندی

بکاپ گرفتن از آیفون به صورت حرفه‌ای همراه با نکات ریز

بکاپ گرفتن از آیفون با آیتونز

اگر قصد دارید گوشی آیفون خود را تعویض کنید یا قصد خرید آیفون جدید دارید و نمی‌خواهید اطلاعات شما از دست برود، یا مانند همکار بنده باتری گوشی آیفون شما یا هر بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن خراب شده و می‌خواهید تعویض یا تعمیر کنید و نیاز است تا Reset Factory انجام شود، در این مواقع یک بکاپ کامل توسط اپلیکیشن iTunes تهیه می‌کنید تا هر زمان که خواستید، روی هر گوشی آیفون بازیابی یا Restore کنید و نگران از دست رفتن اطلاعات گوشی خود نباشید.

وقتی روی کامپیوتر خود بکاپ می‌گیرید، سرعت بکاپ‌گیری و بازیابی خیلی سریع‌تر از iCloud است و به‌خاطر لوکال بودن این طبیعی است. اگر فقط می‌‌خواهید بخشی از اطلاعات خود را بکاپ بگیرد، iCloud مناسب است ولی اگر بکاپ کامل می‌خواهید، iTunes بهترین راه‌کار است. بکاپ گرفتن از آیفون با آیتونز بسیار ساده است اگر به نکات آن توجه کنید و به قول معروف “فوت کوزه‌گری” آن را بدانید.

آیفون به صورت پیش‌فرص بکاپ را روی iCloud یا فضای ابری شرکت اپل تهیه می‌کند که فضای رایگان آن 5 گیگابایت است و اگر فضای بیشتری بخواهید باید به دلار خریداری کنید. اما نکته اینجاست که می‌توانید یک اپلیکیشن رایگان از سایت اپل دانلود کنید و با نصب آن از تمامی گوشی آیفون خود بکاپ بگیرید و روی کامپیوتر خود نگه دارید. البته با توجه به حجم زیاد فضای داخلی گوشی‌های جدید آیفون، حتما باید فضای کافی داشته باشید.

پیش‌نیاز‌‌ها قبل از بکاپ گرفتن از آیفون با آیتونز (iTunes)

 1. نصب اپلیکیشن iTunes از سایت اپل با توجه به سیستم‌عامل، که در انتهای آموزش لینک دانلود قرار داده‌ایم.
 2. داشتن فضای کافی روی کامپیوتر یا لپ‌‌تاپ (به صورت پیش‌فرض بکاپ روی درایو C (درایوی که ویندوز نصب است) قرار دارد اما قابل تغییر است و در ادامه راه‌کار دادیم.
 3. فضایی که بکاپ اشغال می‌کند باید به همان اندازه هم فضای خالی بعد از بکاپ باید داشته باشید تا بتوانید بازیابی یا Restore کنید در غیر این‌صورت به مشکل برمی‌خورید و ریستور نمی‌شود.
 4. آخرین نسخه iTunes را نصب کنید و اگر نصب شده دارید، آپدیت کنید.

بیشتر بخوانید: بازیابی حرفه‌ای اطلاعات پاک شده ویندوز 10

آموزش بکاپ گرفتن از آیفون توسط iTunes

برای بکاپ گرفتن از آیفون، بعد از دانلود اپلیکیشن iTunes از طریق Microsoft Store و یا سایت اپل، آن را اجرا کنید. البته اگر لپ‌تاپ اپل یا همان MAC OS دارید به صورت پیش‌فرض این اپلیکیشن نصب شده است ولی در نسخه‌های جدید باید نصب کنید. کابل USB شارژر گوشی را به کامپیوتر متصل کنید و همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید اجازه دسترسی کامپیوتر به آیفون خود را با فشردن دکمه Continue تایید کنید. اگر از کیس استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید از USBهای پشت کیس استفاده کنید. USBهای جلوی کیس معمولا ضعیف هستند و جوابگو نیستند.

اجازه دسترسی به آیفون هنگام وصل کردن به کامپیوتر
مراحل بکاپ گرفتن از آیفون

در مرحله بعد باید آیفون خودتان را باز کنید و دکمه Trust (اعتماد کردن) را بزنید تا به کامپیوتر متصل شده، دسترسی به اطلاعات را بدهید. البته اگر قبلا آیفون یا آیپد خود را با کامپیوتر Sync کرده باشید این گزینه را نخواهید دید و فقط باید همان مرحله قبل یعنی Continue را بزنید.

اجازه دسترسی به آیفون برای بکاپ گرفتن هنگام اتصال به کامپیوتر
تایید دسترسی به گوشی آیفون

بعد از لمس گزینه Trust باید رمز عبور گوشی خود را وارد کنید.

وارد کردن پسورد آیفون برای دسترسی اطلاعات

بعد از اجازه دسترسی چند ثانیه صبر کنید تا یک آیکن کوچک موبایل، مانند تصویر زیر در صفحه اپلیکیشن ظاهر شود. روی آن کلیک کنید.

ورود به گوشی آیفون توسط آیتونز
بکاپ گرفتن از ایفون با آیتونز

iTunes به صورت پیش‌فرض روی بخش Summary در سمت چپ قرار دارد. مقداری اسکرول کنید تا گزینه بکاپ (Backup) را مشاهده کنید.

شروع فرآیند بکاپ گرفتن از آیفون توسط آیتونز
بکاپ گرفتن از ایفون با آیتونز

قبل از شروع بکاپ گیری گزینه Encrypt iPhone backup را تیک بزنید تا اگر کسی قصد داشت بدون اجازه بکاپ شما را بازیابی کند نیاز به پسورد داشته باشد. همچنین این گزینه باعث می‌شود تا از پسوردهای اکانت شما، اطلاعات سلامت اپل و… هم بکاپ گرفته شود. اگر این گزینه را فعال کنید در هنگام بازیابی باید پسورد اکانت خود را وارد کنید. اگر پسورد خودتان را ممکن است فراموش کنید، تیک این گزینه را نزنید ولی فقط بکاپ خودتان را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

رمزگذاری بکاپ توسط آیتونز
بکاپ گرفتن از ایفون با آیتونز

با انتخاب این گزینه از شما پسوردی خواسته می‌شود تا با این پسورد اطلاعات بکاپ گرفته شده را رمزنگاری کند. پسورد را وارد کنید و در انتها دکمه Set Password را بزنید.

تعیین پسورد برای رمزگذاری بکاپ آیفون با آیتونز
بکاپ گرفتن از ایفون با آیتونز

اگر قبلا شما یک پسورد وارد کردید و آن را فراموش کردید با پسورد جدید نمی‌توانید بکاپ‌های قدیمی را بازگردانی کنید. حتما باید با آن پسوردی که اطلاعات را رمزنگاری کردید بکاپ را بازگردانی کنید (پس لطفا پسورد و رمز خودتون رو فراموش نکنید 😉 ). پیش‌فرض بکاپ در iCloud ذخیره می‌شود پس در گام بعدی گزینه This Computer را انتخاب کنید تا بکاپ داخل هارددیسک کامپیوتر شما گرفته شود و بعد گزینه Back Up Now را بزنید تا فرآیند بکاپ شروع شود.

 بکاپ گرفتن از آیفون توسط iTunes
بکاپ گرفتن از آیفون توسط آیتونز (iTunes)

آیتونز شروع به بکاپ گیری می‌کند و در بخش بالایی اپلیکیشن مراحل را می‌توانید مشاهده کنید که شامل چند مرحله است که یکی پس از دیگری انجام می‌شود و سپس یک خط آبی رنگ شروع به پر شدن می‌شود و این نشانه آن است که بکاپ‌گیری شروع شده است. لطفا به گوشی خود دست نزنید تا بکاپ گرفته شود. بکاپ گرفتن از آیفون ساده است نه؟ 🙂

شروع شدن فرآیند بکاپ گرفتن از آیفون
بکاپ گرفتن از آیفون با iTunes

چطوری بکاپ آیفون را بازگردانی (Restore) کنیم؟

تا این‌جا بکاپ گرفتن از آیفون را یاد گرفتیم حالا چطوری ریستور کنیم؟ در برخی مواقع قبل از بازگردانی بکاپ باید گزینه Find my Device را غیرفعال کنید. به هر حال برای بازیابی بکاپ مانند قبل کابل گوشی را به کامپیوتر متصل کنید و گزینه Trust روی آیفون را انتخاب کنید. و باز هم مانند قبل به بخش Summary بروید. همان بخشی که بکاپ را تهیه کردید. دکمه Restore Backup را انتخاب کنید و دقت کنید که در سمت چپ دکمه This Computer انتخاب شده باشد نه iCloud. با انتخاب این گزینه بکاپ از کامپیوتر به آیفون انتقال داده خواهد شد. به یاد داشته باشید که باید بکاپ را از آن کامپیوتری که تهیه کردید بازگردانی کنید.

بازگردانی بکاپ از آیتونز به گوشی آیفون

با فشردن دکمه Restore Backup یک پنجره باز می‌شود که باید انتخاب کنید که کدام بکاپ بازگردانی (Restore) شود. اگر چند تا بکاپ تهیه کرده باشید، با توجه به تاریخ و ساعت آن می‌توانید یکی را انتخاب کنید که معمولا آخرین بکاپ در حالت انتخاب قرار دارد. در نهایت با انتخاب بکاپ گرفته شده، دکمه Restore را انتخاب کنید تا بازگردانی بکاپ شروع شود. دقت کنید که تا زمان اتمام بکاپ، کابل آیفون خود را از کامپیوتر جدا نکنید و “عاقل بشینید یه گوشه‌ای تا بکاپ تموم بشه.”

restore- from- backup -بکاپ گرفتن از آیفون توسط iTunes

بکاپ‌های که با iTunes گرفته‌ایم در کجا قرار دارند؟

Preference

برای مشاهده بکاپ‌های گرفته شده توسط اپلیکیشن iTunes از تب Edit > Preferences می‌توانید اقدام کنید. در بخش Preferences با انتخاب گزینه Devices لیست بکاپ‌های گرفته شده را خواهید دید. هر کدام را که نیاز نداشتید می‌توانید با انتخاب Delete backup حذف کنید تا فضا روی کامپیوتر شما آزاد شود. معمولا بکاپ‌هایی که از آیفون می‌گیرید حجم بسیار بالایی دارند.

انتخاب نسخه بکاپ برای بازگردانی بکاپ آیفون

بکاپ‌های گرفته شده توسط آیتونز در کدام بخش کامپیوتر ذخیره می‌شوند؟

مسیر پیش‌فرض بکاپ‌های گرفته شده توسط آیتونز در کامپیوتر در درایوی قرار دارد که ویندوز نصب شده است و معمولا پارتیشن C است. ولی می‌توان این مسیر پیش‌فرض را تغییر داد. از مسیر زیر می‌توانید بکاپ‌ها را مشاهده کنید. دقت کنید به جای [username] باید نام کاربری خود را قرار دهید همان نامی که با آن به کامپیوتر لاگین کرده‌اید. البته فولدر AppData به صورت پیش‌فرض مخفی است و باید از طریق Folder Options در بخش Control Panel آن را از حالت مخفی خارج کنید.

اما اگر همین مسیر را در بخش Run ویندوز وارد کنید دسترسی خواهید داشت. با دیدن آموزش زیر می‌توانید Run را باز کنید. اگر هم حوصله ندارید کافیه کلیدهای Win + R را روی کیبورد فشار دهید تا Run باز شود.

💡 بیشتر بدانید: چطوری به Run ویندوز دسترسی داشته باشیم؟

C:\Users\[username]\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

تغییر مسیر بکاپ آیتونز در ویندوز 10

برای تغییر مسیر پیش‌فرض بکاپ آیتونز در ویندوز 10 باید از یک قابلیت به نام Symbolic Linking استفاده کنید و در واقع آیتونز را فریب دهیم و به‌جای دخیره اطلاعات در پارتیشن ویندوز، آن را به یک پارتیشن دیگر لینک ‌می‌دهیم. در اولین قدم باید در مسیر جدیدی که می‌خواهید بکاپ ذخیره شود، یک فولدر ایجاد کنید. در این مثال ما درایو D را انتخاب کرده‌ایم و مانند تصویر یک فولدر به نام New iTunes Backup می‌سازیم. فولدر جدید را در درایوی ایجاد کنید که مشکل پر شدن حجم پارتیشن را نداشته باشید. اول حجم پارتیشن را چک کنید.

تغییر مسیر بکاپ پیش‌فرض بکاپ در آیتونز
بکاپ گرفتن از آیفون با کامپیوتر

در گام دوم اگر از نسخه دسکتاپی آیتونز استفاده می‌کنید به مسیر زیر بروید. این مسیرها را در RUN وارد کنید تا به مقصد موردنظر برسید.

%APPDATA%\Apple Computer\MobileSync

اگر هم از نسخه اپلیکیشن آن استفاده می‌کنید و از Microsoft Store دانلود کردید به مسیر زیر بروید.

C:\Users\%USERNAME%\Apple\MobileSync

بعد از رفتن به مسر موردنظر فولدر بکاپ را خواهید دید که باید آن را تغییر نام بدهید. نام فولدر را به Backup.old تغییر دهید. سپس کلید Shift را نگه دارید و در فضای خالی همان بخش راست کلیک کنید و گزینه Open Powershell window here را انتخاب کنید.

change-default-backup-folder -بکاپ گرفتن از آیفون
بکاپ گرفتن از آیفون با کامپیوتر

در گام بعدی بسته به اینکه از چه نسخه‌ای از آیتونز استفاده می‌کنید، دستورات زیر را انتخاب کنید. اگر از نسخه دسکتاپی استفاده می‌کنید دستور زیر را وارد کنید. دقت کنید که به جای حرف D باید نام پارتیشن موردنظر خود را قرار دهید.

cmd /c mklink /J “%APPDATA%\Apple Computer\MobileSync\Backup” “D:\New iTunes Backup”

اگر از Microsoft Store آیتونز را نصب کرده‌اید دستور زیر را قرار دهید و به‌جای درایو C درایو ویندوز خود را قرار دهید و به جای User نام کاربری خود را قرار دهید. و در انتها کلید Enter را فشار دهید تا دستور اجرا شود. اگر همه چیز درست باشد یک فولدر سمبولیک ایجاد خواهد شد که یک علامت فلش آبی روی آن قرار دارد و مانند شورتکات است. از حالا به بعد هر بکاپی بگیرید در مسیر جدید ذخیره خواهد شد. حرف J یعنی Junction و یک پرش از فولدر پیش‌فرض به فولدر ساخته شده است.

cmd /c mklink /J “C:\Users\َUSER\Apple\MobileSync\Backup” “D:\New iTunes Backup”
ساخت فولدر سمبولیک برای تغییر مسیر بکاپ پیش‌فرض بکاپ آیتونز

برای انتقال بکاپ‌های قدیمی به مسیر جدید کافیه که محتویات فولدر Backup.old را به فولدر Backup انتقال دهید. فولدر Backup به فولدری که در درایو D ایجاد کردیم لینک شده است و هر چیزی در فولدر Backup قرار دهیم مانند این است که در درایو D و فولدر New iTunes Backup قرار داده‌ایم. از الان به بعد هر بکاپی که تهیه کنید در مسیر جدید لینک شده قرار می‌گیرد. برای حذف لینک‌دهی سمبولیک هم می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید.

cmd /c rmdir D:\New iTunes Backups

ارور در زمان بازگردانی بکاپ

itunes-could-not-restore-the-iPhone... error - بکاپ گرفتن از آیفون

اگر در زمان Restore کردن بکاپ با اروری مانند تصویر بالا برخورد کرده‌اید به این علت است که فضای کافی در پارتیشنی که بکاپ گرفته‌اید وجود ندارد تا بتواند اطلاعات را بازیابی کند. پس باید مقدار فضا به پارتیشن خود اضافه کنید. یکی از مشکلات رایج در بازیابی بکاپ پر بودن حجم پارتیشن مربوطه است. اگر هر مشکلی داشتید می‌توانید در بخش نظرات اعلام کنید تا پاسخگوی شما باشم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. بامادون را به دیگران معرفی کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

منبع: بامادون | کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

این مقاله براتون مفید بود؟

کامبیز ذوقی
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت. سعی میکنم اکثر اوقات چیزی در مورد کامپیوتر یاد بگیرم و روی رشد شخصی خودم کار کنم.

‫47 نظر

 • آرین گفت:

  سلام. راهی هست بشه رو هارد بکاپ گرفت؟ لپتاپم جا نداره
  و اینکه واسه انتقال عکس و فیلما به هارد چه راهی پیشنهاد میکنین؟
  ممنونم

  • کامبیز ذوقی گفت:

   سلام.
   باید با کابل انتقال بدین و به صورت فولدر به فولدر انتقال بدین. به صورت یکجا ارور میده

 • gandomi گفت:

  چقدر صبورانه و کامل پاسخ همه کامنت هارو دادین،خسته نباشید واقعا تو کاش هممون تو هر زمینه و حرفه ایی ک مهارت داریم همینطوری از هم حمایت کنیم و در کنار هم باشیم ،خداقوت انسان شریف🤍🕊

  • کامبیز ذوقی گفت:

   سلام وقتتون بخیر. ممنونم باید سعی کنیم مسئولیت‌پذیر باشیم. هر جا هستین زندگیتون پرمعنا باشه

 • ساحل گفت:

  سلام وقت بخیر
  راهی بجز آیتیونز برای انتقال بخشی از اطلاعات آیفون مثلا فقط عکسها و نوت ها سراغ دارین؟

 • وحید گفت:

  سلام
  اگر مسیر دانلود itunes از همون اول درایوD باشه امکانش هست این مسیر طی نشه چون هرکاری کردم نتونستم تو windows powershell اجرا کنم دستورات رو
  ممنون

  • کامبیز ذوقی گفت:

   احتمالا قبلا شورتکات ساختین که دستور اجرا نمیشه. به دستور و مسیر دقت کنید.

 • محمد حسین گفت:

  سلام من بک آپ گرفتم ولی توی مسیری که گفته شده نیست و فایل بک آپ رو نمی تونم پیدا کنم از اون طرف هم گوشیم رو پاک کردم که بتونم بک آپ رو بر گردونم روش که نشد. چطوری میتونم فایل رو پیدا کنم الان روی ایتیونز قسمت ریستور بک اپ روشن ولی تا یه جایی جلو میره بعدش ارور میده چی کار کنم

  • کامبیز ذوقی گفت:

   دو حالت داره: یا مسیر پیش‌فرض بکاپ هست یا یک junction ساختید به این دو مسیر رو بررسی کنید. اگر بکاپ ناقص گرفته شده باشه باز هم به این ارور برمیخورید. از یک کابل و پورت دیگه استفاده کنید اگر بکاپ سالمه

 • علیرضا گفت:

  من گوشیم که گفتم xs ۲۵۶ gig هست با آیتونز از دیشب ساعت ۱۲:۳۰ رفته توی backing up تا همین الان و تا الان 225 gig بک اپ گرفته همه چیز درسته؟

  • کامبیز ذوقی گفت:

   بله معمولا حجم یه مقدار کمتر است.

   • علیرضا گفت:

    هنوز ادامه داره و بیشتر شده و تا همین الان شده 230 گیگ و حجم اطلاعات گوشیم 39 گیگ و 201 گیگ فضای خالی داشته و همه مراکز موبایل بهم گفتن که نباید این حجم بک اپ بگیره درسته؟یا درست داره بک اپ میگیره؟

   • کامبیز ذوقی گفت:

    حدود همون 39 گیگ بکاپ باید باشه و نباید بیشتر بشه. توی همون فولدری که بکاپ میگیره هر چی هست رو پاک کن و از اول بکاپ بگیر.

 • علیرضا گفت:

  میخوام از گوشی خودم که xs هست بک اپ بگیرم با آیتونز ولی ارور itunes could not back up the iphone”iphone Xs”because an error occurred. مواجه میشم و بک اپ نمیگیره لطفا راهنمایی کنید

  • کامبیز ذوقی گفت:

   چند تا راه وجود داره.
   1- کامپیوتر و گوشی خودتون رو یکبار ریستارت کنید.
   2- یکبار به صورت کامل از آیتونز خارج بشید و دوباره وارد بشید.
   3- مطمئن باشید که از کابل اصلی چوشی استفاده می‌کید و از سلامت پورت USB کامپیوتر را هم مطمئن شوید و برای احتیاط از یک پورت دیگر استفاده کنید.
   4- به مسیر iTunes > Preferences > Devices برید و اگر بکاپی هست پاک کنید.
   5- آیتونز را به آخرین نسخه آپدیت کنید.
   6- فضای آزاد کافی روی پارتیشنی که قراره بکاپ بگیرید داشته باشید.
   7- نرم‌افزار CCleaner را نصب بکنید و کلیدهای رجیستری خراب را پاک کنید.

 • No one گفت:

  سلام
  من از ایفون بک اپ گرفتم و رمز رو فراموش کردم
  دیگه ب اون بک اپ نیاز ندارم و میخوام از همون گوشی ی بک اپ جدید بگیرم و رمز رو عوض کنم ولی باید رمز قبلی رو بزنم تا عوض بشه چگونه میتونم عوض کنم رمز رو

  • کامبیز ذوقی گفت:

   سلام
   طبق گفته سایت اپل اگر ورژن ISO شما کمتر از 11 باشه نمیتونید کاری کنید. اما اگر بالاتر هست میتونید پسوردتون رو ریست کنید با رفتن به این مسیر.
   Settings > General > Transfer or Reset گزینه Reset رو انتخاب کنید و بعد Reset all settings رو بزنید و بعد پسورد رو خودتون رو وارد کنید تا تنظیمات ریست بشن.
   اینم لینک مطلب:
   https://support.apple.com/en-us/HT213037

   • No one گفت:

    بله ممنون انجام دادم ولی این میاد Enter Your Screen Time Passcode باید دقیقا رمز چه چیزی رو بزنم و ۴ رقمی هست
    ممنون میشم راهنمایی کنید

   • کامبیز ذوقی گفت:

    رمز گوشیتون رو بزنید دیگه

   • On one گفت:

    رمز گوشی رو ک میزنم بعدش این میاد و رمز گوشی من چهار رقمی نیست برا همین برام سوال شد کدوم رمز رو باید زد

 • No one گفت:

  سلام
  من رمز بک اپ رو فراموش کردم ولی فعلا بک‌ اپ رو نیاز ندارم میخوام رمز رو عوض کنم چیکار کنم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × 5 =