داشبورد کاربری

آموزش رایگان HTML: قسمت یازدهم: ایجاد کامنت (comment) در HTML

آموزش رایگان HTML: قسمت یازدهم: ایجاد کامنت (comment) در HTML

comment in html

کامنت یا comment در اصطلاح به معنای توضیح می‌باشد. فرض کنید فرد برنامه‌‌نویسی مدتی بعد از نوشتن کدهای خود، بخواهد قسمتی از کد خود را ویرایش کند. قطعا بخش‌هایی از کد خود را به یاد نمی‌آورد و ممکن است دچار سردرگمی شود. اینجاست که اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی مفهوم ایجاد کامنت را به وجود آورده‌اند. به این‌صورت که برنامه‌نویس برای بخش‌های کد خود توضیحاتی را قرار می‌دهد که این توضیحات کمک‌کننده و مؤثر هستند.

در این قسمت از آموزش HTML، قصد داریم تا با نحوه درج کامنت در HTML آشنا شویم.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴ دقیقه

بیشتر بدانید: «آموزش Quotation در HTML»

نحوه ایجاد کامنت

مانند تمامی زبان‌هاب برنامه‌نویسی در HTML نیز می‌توان برای کدنویسی بهتر کامنت‌هایی را قرار داد. در واقع با درج کامنت برای دستوراتی که کار خاصی انجام می‌دهند می‌توان به فهم بهتر کد هم برای شخص برنامه‌نویس هم برای افرادی که از این کدها استفاده می‌کنند، کمک کرد. البته اینگونه برداشت نشود که باید خط به خط کدهای HTML را کامنت‌گذاری کرد. قرار دادن کامنت بیش از حد ممکن است بجای کمک کردن باعث سردرگمی بیش‌تر شود. بنابراین باید حواستان باشد که فقط برای توابع یا قطعه‌ کدهایی که کار خاصی انجام می‌دهند، کامنت قرار داد.

عبارات مربوط به کامنت‌ها توسط مرورگرها اجرا نمی‌شوند بنابراین برخی از برنامه‌نویسان بجای حذف بعضی از کدها، آن‌ها را در کامنت قرار می‌دهند.

دستور قرار دادن کامنت یا comment در HTML به صورت زیر می‌باشد.

<!– Write your comments here –>

معمولا رنگ کامنت‌ها با سبز یا طوسی کم‌رنگ مشخص می‌شود. در قطعه کد زیر مثالی آورده‌ایم که در آن از کامنت استفاده شده است.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<!-- 
Code comments will not be displayed by your browser but can be useful to you as a developer.
<h1> Bamadoon </h1>
-->
</body>
</html>

برای این قطعه کد در خروجی چیزی نمایش داده نمی‌شود زیرا کل بدنه HTML را یک کامنت تشکیل داده است و گفتیم که مرورگرها کامنت‌ها را در خروجی نشان نمی‌دهند.

فواید درج کامنت در کد

اکثر افراد به دلیل بی‌حوصلگی از قراردادن کامنت در برنامه خودداری می‌کنند که این ممکن است به دلیل آموزش نادرست باشد. معمولا در دانشگاه‌ها اساتید به این موضوع خیلی به صورت جدی تاکید نمی‌کنند.

به یاد دارم که من در ترم‌های اول دانشگاه فقط یادگرفته بودم که کد بزنم و خیلی اهمیتی به نحوه نوشتن کدها نمی‌دادم و فقط به خروجی برنامه توجه می‌کردم. زمانی که برنامه من خروجی درستی نشان می‌داد خوشحال می‌شدم و دیگه کدها را به استاد درس مربوطه تحویل می‌دادم تا زمانی که ترم سوم یا چهارم یکی از اساتیدی که الان هیئت علمی دانشگاه شیراز هستند، وقتی کدهای ما را دید به همه ما گفتند این کدها از نظر ایشون هیچ ارزشی ندارند.

وقتی علت را جویا شدیم گفتند همگی شما کدهایی Flat نوشتید بدون هیچگونه کامنت‌گذاری. در واقع برای ما توضیح دادند که نحوه نوشتن کدهای برنامه‌نویسی حتی از خروجی آن‌ها نیز مهم‌تر است. در واقع انتخاب نام درست متغیرها، به صورت توابعی نوشتن، کامنت‌گذاری، رعایت تورفتگی‌های هر خط و… از خصوصیات یک کد استاندارد می‌باشد.

کامنت در HTML

در واقع شما با آشنایی با دلایل کامنت‌گذاری می‌توانید بدون هیچ درنگی شروع به رعایت این اصل کنید. در واقع برای توسعه برنامه یا رفع خطاها یا به اصطلاح باگ‌های برنامه قرار دادن کامنت می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

یا در کارهای به شکل گروهی و تیمی اگر هر شخص برای قطعه‌کدی که مسئول نوشتن آن است، کامنت یا مستندی قرار ندهد ممکن است بقیه افراد تیم برای توسعه برنامه دچار مشکل شوند. بقیه افراد باید به صورت مداوم از شخص بپرسند که به طور مثال این متغیر یا تابع برای چه هدفی نوشته است. این کار باعث اتلاف وقت تمامی افراد گروه می‌شود.

فقط به این نکته توجه کنید که از نظر من بهتر است کامنت‌ها برای کاربر مشخص نشود یعنی برای توسعه کار تیمی یا مراجعات بعدی خود کامنت‌ها را قرار دهید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

کامنت‌گذاری به معنای قرار دادن توضیحی برای کدها توسط برنامه‌نویس است. درج کامنت در کدها فواید بسیاری از جمله برای افزایش خوانایی کد توسط دیگران به خصوص افراد تیم، رفع سریع‌تر باگ‌های برنامه، صرفه‌جویی در وقت دارد. در این قسمت شما را با نحوه کامنت‌گذاری در HTML آشنا کردیم. امیدواریم که مؤثر واقع شود.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطالب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

زهرا فتوحی نیا وب‌سایت
کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و عاشق برنامه‌نویسی و طراحی وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *