هر آنچه در مورد رجیستری کامپیوتر که باید بدانید

رجیستری ویندوز

اگر شما هم به مشکلی در ویندوز برخورد کرده باشید، که قطعا برخورد کرده‌اید، حتما با جستجو در اینترنت به این نتیجه رسیده‌اید که باید یک‌سری تغییرات در رجیستری اعمال کنید تا مشکل حل شود و اگر برای بار اول با این محیط قصد کار کردن دارید باید خیلی مراقب باشید چون تنظیمات رجیستری خیلی حساس هستند و به ریشه سیستم‌عامل دسترسی دارند و هر تنظیمی که در محیط گرافیکی نمی‌توانید انجام بدهید در این محیط قابل دسترسی است. تنظیماتی که در رجیستری هستند در واقع تنظیمات پنهان شده‌ هستند تا هر کاربر مبتدی نتواند آن را تغییر بدهد. اما در هنگام تغییر رجیستری باید نهایت دقت را داشته باشید، چون همان‌طور که گفتیم تنظیمات این قسمت خیلی حساس هستند.

البته یک بخش دیگر در سیستم‌عامل ویندوز به اسم Local Group Policy وجود دارد که برخی از تنظیمات مخفی ویندوز هم در آنجا هستند و بیشتر کاربران حرفه‌ای سازمان‌ها مانند ادمین‌ها از آن استفاده می‌کنند و زمانی کاربرد دارد که قصد اعمال یک سیاست روی ویندوز یا حتی روی گروهی از کامپیوترها دارید. با این حال بخش رجیستری خیلی مهم است و باید با نهایت دقت با آن برخورد کرد. دوستان تاکید من برای دقت این است که اگر تنظیماتی را به اشتباه انجام دهید ممکن است کلا ویندوز شما خراب شود و دیگر قابل بوت نباشد و مجبور باشید از ابتدا نصب و کانفیگ را انجام دهید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴ دقیقه

رجیستری ویندوز چیست؟

رجیستری ویندوز پایگاه داده یا Database عظیمی از اطلاعات است. این اطلاعات شامل تنظیمات، گزینه‌ها و مقادیر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای نصب شده روی سیستم‌عامل ویندوز است. به زبان ساده، تنظیمات هر نرم‌افزار که روی ویندوز می‌بینید دراین پایگاه داده ثبت شده است.اگر هم بخواهیم گریزی به تعریق Data Base بزنیم باید بگم، پایگاه داده مجموعه‌ای از داده‌های منظم هستند که مدیریت را آسان می‌کند.

البته باید یک نکته رو بگم که بعدا اساتید به من خرده نگیرند. بعضی از نرم‌افزارها تنظیمات خود را به جای رجیستری، درون یک فایل XML ذخیره می‌کنند و برخی برنامه‌های پرتابل Portable تنظیمات خود را درون فایل اجرایی قرار می‌دهند.

در رجیستری دو عبارت مهم هستند که باید بدانیم، کلید «Key» و مقدار «Value». کلید مانند فولدر یا پوشه در ویندوز است با این تفاوت که این فولدر فقط در رجیستری وجود دارد و مقدار هم مانند فایل‌ها موجود در فولدر هستند. کلیدهای رجیستری می‌توانند شامل یک‌سری زیرفولدر باشند که به آنها «Subkey» می‌گویند. کلیدهای رجیستری در تمام نسخه‌های ویندوز به یک شکل کار ‌می‌کنند و تغییرات بسیار جزئی دارند.

بیشتر بخوانید: « ۱۰ ترفند افزایش سرعت ویندوز»

کلیدهای اصلی رجیستری یا Root Keys یا Hive

چطوری رجیستری ویندوز را باز کنیم.

در سیستم‌عامل ویندوز به قسمتی که رجیستری قرار دارد، Registry Editor می‌گویند و برای باز کردن آن کافیست regedit در run وارد کنید. همچنین می‌توانید عبارت registry editor را در قسمت جستجوی ویندوز وارد کنید. یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که رجیستری با دسترسی administrator باز می‌شود. به فولدرهای اصلی که در این بخش می‌بینید Root key یا Hive می‌گویند که شامل مقادیر رجیستری هستند.

در جدول زیر به طور خلاصه در مورد هر Root Key توضیح داده‌ایم.

کلیدهای اصلی در رجیستری ویندوز

مقادیر در ویندوز رجیستری Windows registry values

ایجاد یک value در رجیستری

در ویندوز برای تشکیل مقادیر، مقدارهای متفاوتی وجود دارد. مثلا DWORD value مقادیر ۳۲ بیتی را تشکیل می‌دهد و QWORD value مقادیر ۶۴ بیتی را تشکیل می‌دهد. برای اینکه در این مورد اطلاعات بیشتر داشته باشید به این «لینک» مراجعه کنید. الان برای تنظیم هر کلید یا مقدار می‌توانید وارد رجیستری شود و تغییرات موردنظر خود را اعمال کنید ولی با دقت.

سخن پایانی

به‌طور مختصر در مورد رجیستری توضیح دادیم و تفاوت مقدار key و value را متوجه شدیم و می‌دانیم که چطوری به تنظیمات آن دسترسی داشته باشیم. همان‌طور که دیدید به راحتی می‌توانید هر کلید یا مقدار را در رجیستری تغییر دهید. در رجیستری می‌توانید عملیات Export و Import هم داشته باشید. با بامادون بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: «بامادون»

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟