داشبورد کاربری

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت دهم: تنظیمات شبکه در VMware Workstation

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت دهم: تنظیمات شبکه در VMware Workstation

تنظیمات شبکه و کارت شبکه در vmware workstation

در قسمت قبل با برخی از قابلیت‌ها و ویژگی‌های کاربردی VMware Workstation آشنا شدیم. با ویژگی مانند unity mode و Library و Thumbnail bar و… که برای طبقه‌بندی و نظم دادن به ماشین‌های مجازی نیاز است. در این قسمت قصد داریم انواع کارت‌شبکه و تنظیمات شبکه در VMware Workstation صحبت کنیم. فرض کنید نیاز است که دو یا چند ماشین مجازی با یکدیگر در ارتباط باشند یا یک ماشین مجازی به اینترنت متصل باشد در این صورت باید کارت‌شبکه‌ها در VMware Workstation را بشناسیم و بتوانیم تنظیمات شبکه را پیاده‌سازی کنیم.

تنظیمات شبکه در VMware Workstation

در VMware Workstation کلا سه حالت کارت شبکه Host-only، Bridge و NAT داریم که هر کدام در یک شرایط خاص کاربرد دارد. برای تنظیمات شبکه روی Network Adapter در هر ماشین مجازی کلیک کنید و سپس در بخش Network Connection می‌توانید نوع کارت‌شبکه را انتخاب کنید. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید سه حالت ذکر شده در این بخش قرار دارد و برای انتخاب هر کدام کافیست روی آن کلیک کنید.

انتخاب نوع کارت‌شبکه و تنظیمات شبکه

کارت‌شبکه Host-Only

وقتی کارت‌شبکه را در این حالت قرار می‌دهیم ضمن اینکه سیستم Host با Guest در ارتباط است، ماشین‌های مجازی هم می‌توانند با هم در ارتباط باشند و همدیگر را ببینند و Ping کنند. اگر قرار نیست داخل شبکه فعالیت داشته باشیم کارت شبکه را در این حالت قرار می‌دهیم. کارت‌شبکه Host-only از طریق کارت‌شبکه vmnet1 با Host ارتباط برقرار می‌کند که در قسمت‌ سوم در مورد تغییرات و کارت‌شبکه‌های مجازی ایجاد شده صحبت کردیم.

کارت‌شبکه Bridged

در این حالت کارت‌شبکه ماشین مجازی مستقیما به کارت‌شبکه سیستم Host متصل می‌شود و از روتر و DHCP که سیستم اصلی استفاده می‌کند بهره می‌برد و IP آدرس دریافت می‌کند. در این حالت همان‌طور که سیستم Guest با بیرون از شبکه در ارتباط است از بیرون از شبکه هم می‌توانند با سیستم Guest در ارتباط باشند. مانند این است که یک سیستم واقعی در شبکه داریم و یک ارتباط دوطرفه برقرار می‌شود.

کارت‌شبکه NAT

در این حالت سیستم Guest می‌تواند به سوئیچ واقعی شبکه وصل شود و با بیرون از شبکه در ارتباط باشد ولی از بیرون کسی نمی‌تواند این VM را ببیند چون پشت مکانیزم NAT قرار می‌گیرد و یک ارتباط یک‌طرفه ایجاد می‌شود. کارت‌شبکه VMnet8 ارتباط با Host را برقرار می‌کند.

چطوری به یک ماشین مجازی اینترنت بدهیم؟

برای این‌که به VMها اینترنت بدهیم باید کارت‌شبکه را در یکی از دو حالت NAT یا Bridged قرار دهیم که اکثرا روی Bridged قرار می‌دهند وقتی در حالت بریدج قرار می‌دهیم ماشین مجازی مستقیما به مودم یا دستگاه وایرلس متصل می‌شود و IP آدرس دریافت می‌کند و مودم آن را به اینترنت متصل می‌کند. برای اینکه متوجه شویم روی چه کارت‌شبکه‌ای Bridge شده است از تب Edit روی Virtual network editor کلیک کنید تا وارد تنظیمات شبکه شوید.

تنظیمات ‌شبکه
تنظیمات شبکه در vmware workstation

سپس روی Change settings کلیک کنید تا کارت‌شبکه VMnet0 که مربوط به بریدج است ظاهر شود و سپس آن را انتخاب کنید و در مقابل Bridge to: کارت شبکه موردنظر را انتخاب کنید. در عکس زیر کارت‌شبکه وایرلس من اینترنت دارد پس آن را انتخاب می‌کنم.

تنظیمات شبکه در vmware workstation

سخن پایانی

در این مطلب با تنظیمات شبکه و انواع کارت‌شبکه در VMware workstation آشنا شدیم و یاد گرفتیم که چطوری به ماشین مجازی اینترنت بدهیم. اگر سوال یا ابهامی وجود داشت با ما در میان بگذارید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی ، بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید