داشبورد کاربری

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت هشتم: Sharing (اشتراک گذاری فایل)

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت هشتم: Sharing (اشتراک گذاری فایل)

Sharing (اشتراک گذاری فایل)

در قسمت قبل یاد گرفتیم که از یک ماشین مجازی یک کپی کامل تهیه کنیم که Clone نام داشت و حتی می‌توان از حالت حال حاضر ماشین مجازی یک کپی تهیه کرد که Snapshot نام داشت. در این قسمت قرار است با هم نحوه اشتراک گذاری فایل‌ها و فولدرها را بین سیستم Host و Guest را یاد بگیریم. قبلا در قسمت‌های اول یاد گرفتیم که با نصب vmware tools می‌توان بین سیستم Host و Guest فایل‌ها را کپی کرد و انتقال داد اما ما در این بخش می‌خواهیم Sharing (اشتراک‌گذاری) را بین Host و ماشین مجازی را برقرار کنیم.

گاهی انتقال یک فایل سنگین و حجیم بین سیستم Host و Guest و حتی بین ماشین مجازی‌ها غیرممکن است و دچار دردسر می‌شویم و حتی فضای کافی برای انتقال نداریم در این شرایط Sharing کارساز خواهد بود.

sharing و اشتراک‌گذاری فایل‌ها و فولدرها در VMWare Workstation

نکته مهم قبل از راه‌اندازی Sharing این است که vmware tools نصب باشد و اگر نمی‌دانید چطوری نصب می‌شود به مطلب «نصب vmware tools» مراجعه کنید. بعد از نصب vmware tools مراحل زیر را طی کنید. روی ماشین مجازی مربوطه کلیک راست کنید و وارد Settings شوید.

تنظیمات هایپروایزور

سپس وارد تب Options شوید و سپس همانند تصویر روی Shared folders کلیک کنید و Always enabled را انتخاب کنید و تیک گزینه Map a network را هم بزنید و سپس برای اضافه کردن و انتخاب فولدر برای اشتراک‌گذاری روی Add کلیک کنید.

share در vmware workstation

بعد از کلیک روی Add یک Wizard باز خواهد شد و روی Next کلیک کنید.

تنظیمات Share

سپس روی Browse کلیک کنید و در سیستم Host فولدر موردنظر برای Share را انتخاب کنید و یک نام هم برای آن انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

انتخاب مسیر Share

در انتها سطح دسترسی را هم مشخص کنید. اگر گزینه Read only را انتخاب کنید فقط می‌توان اطلاعات داخل share را دید و قابل کپی و انتقال و اضافه کردن نیست و اگر تیک این گزینه را نزنیم همه دسترسی‌ها آزاد است. برای فعال شدن این Share تیک Enable this share را هم بزنید. بعد از انجام تنظیمات روی Finish کلیک کنید تا Share ایجاد شود. مبحث Sharing یک مبحث ساده ولی کاربردی است. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی رو بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی ، بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید