داشبورد کاربری

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت ششم: Snapshot (اسنپ‌شات)

آموزش مجازی سازی با VMWare Workstation: قسمت ششم: Snapshot (اسنپ‌شات)

snapshot (اسنپ‌شات)

در قسمت‌های قبل یاد گرفتیم که چطوری یک ماشین مجازی ایجاد کنیم و همچنین یاد گرفتیم که ابزار کاربردی VMWare tools را نصب کنیم تا ماشین مجازی با سیستم Host هماهنگ‌تر باشد. در این قسمت می‌خواهیم از سیستم‌عاملی که نصب کردیم و هیچ مشکلی ندارد یک نسخه کپی تهیه کنیم و هر وقت ماشین مجازی دچار مشکل شد این نسخه تروتمیز را بازگردانی کنیم. برای داشتن چنین نسخه‌ای از سیستم‌عامل باید از قابلیت snapshot استفاده کنیم. اسنپ‌شات یعنی کپی گرفتن از وضعیت حال حاضر ماشین مجازی.

آنچه یاد گرفته‌ایم:

چطوری Snapshot بگیریم؟

گرفتن snapshot

برای گرفتن snapshot بر روی ماشین مجازی ایجاده شده کلیک راست می‌کنیم و از بخش snapshot گزینه Take snapshot را انتخاب می‌کنیم. در گام بعدی کادری باز می‌شود که باید یک اسم برای آن وارد کنیم و در صورت لزوم برای آن توضیحات هم می‌نویسیم و در نهایت روی دکمه Take Snapshot کلیک می‌کنیم و چند لحظه صبر می‌کنیم.

قرار دادن اسم برای snapshot

الان فرض کنید مقداری تغییرات روی ماشین مجازی انجام داده‌اید و از تغییرات پشیمان شده‌اید چاره کار چیست؟ اینجاست که snapshot به داد شما می‌رسد. مسیر قبل را طی کنید و در بخش Snapshot روی آن اسمی که برای اسنپ‌شات خود تعیین کرده‌اید کلیک کنید و چند لحظه صبر کنید تا ماشین مجازی شما به حالت اولیه برگردد. در تصویر مشخص است که نام آن RAW windows است.

بازگردانی اسنپ‌شات

خوب است بدانید که می‌توانید اسنپ‌شات‌های متفاوتی در هر مرحله بگیرید و هر کدام که لازم بود را برگردانید. یک قابلیت خوب که در VMWare Workstation قرار دارد این است که می‌توان Snapshotها را زمان‌بندی کرد و بدون دخالت شما در وهله‌های زمانی معین اسنپ‌شات گرفته شود.

زمان‌بندی کردن اسنپ‌شات با Auto Protect

این قابلیت به خصوص برای برنامه‌نویس‌ها بسیار مفید است تا در هر مرحله کدنویسی بتوانند از پروژه خود یک کپی داشته باشند و اگر در مرحله‌ای دچار اشتباه شدند بتوانند به مرحله قبل بازگردند. برای ورود به بخش Auto protect روی snapshot manager کلیک کنید(طبق تصویر).

تیک گزینه Enable AutoProtect را بزنید تا این قابلیت فعال شود. زمان‌بندی Auto protect می‌تواند به صورت روزانه (Daily)، ساعتی (Hourly) و نیم‌ساعته (Half-Hourly) باشد که می‌توانید از بخش AutoProtect Interval انتخاب کنید. کمترین تعداد اسنپ‌شاتی که می‌توانید بگیرد ۳ تا و بیشترین آن ۹۹ تا است که قابل تنظیم است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید برای تنظیم این قابلیت در کمترین حالت نیازمند ۱۲گیگابایت فضا روی هارددیسک هستید. هر چقدر تعداد را بیشتر در نظر بگیرید باید فضای خالی بیشتری هم در نظر بگیرید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی ، بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *