داشبورد کاربری

آموزش مجازی‌سازی با VMWare Workstation قسمت دوم: مقایسه هایپروایزورهای متفاوت

آموزش مجازی‌سازی با VMWare Workstation قسمت دوم: مقایسه هایپروایزورهای متفاوت

مقایسه انواع هایپروایزور

همانند تمامی محصولات رایج در دنیا، VMWare Workstation نیز رقبای خاص خود را دارد و هر کدام تلاش می‌کنند تا دیگری را از گردونه رقابت کنار بزنند. برای هایپروایزور Type2 نیز نرم‌افزارهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام قابلیت‌های خاص خود را دارد و برخی هم فقط برای یک سیستم‌عامل خاص طراحی شده‌اند. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، به نرم‌افزار مجازی‌ساز اصطلاحا هایپروایزور (Hypervisor) می‌گویند.

در قسمت قبلی در مورد هایپروایزور و اصطلاحات معمول دیگر در زمینه مجازی آشنا شدیم که می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید. اما بریم سراغ مبحث اصلی. هایپروایزورهای مانند Parallels Desktop، Oracle VM، Hyper-V و … هستند که به صورت مختصر با هر یک از آنها آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: «VMWare Workstation چیست؟»

رقبای VMWare Workstation چه هایپروایزورهایی (Hypervisor) هستند؟

ما قصد داریم در این بخش هایپروایزورهایی مانند VMWare Fusion، Parallels Desktop، Oracle VM و Microsoft Hyper-V را معرفی کنیم که همگی آن‌ها Type2 هستند و بدانیم هر کدام را در چه مواقعی یا در چه مکانی استفاده کنیم.

از هر هایپروایزور وابسته به موقعیت مکانی و بودجه باید استفاده کنیم. بهترین نوع هایپروایزور از نظر من VMWare Workstation است و وقتی مفاهیم را متوجه شده باشیم استفاده از هر محصولی فقط چند ساعت زمان نیاز دارد.

VMWare Fusion در مقابل VMWare Workstation

هر دو محصول یک شرکت هستند با این تفاوت که VMWare Fusion به صورت اختصاصی برای مک طراحی شده است و اگر از سیستم‌عامل مک استفاده کنید و اپل مک دارید، از این هایپروایزور می‌توانید استفاده کنید. چون هر دو محصول VMWare هستند، ماشین‌های مجازی آن‌ها را می‌توان در ویندوز نیز استفاده کرد. همان‌طور که می‌دانید، VMWare Workstation برای ویندوز طراحی شده است.

Parallels Desktop در مقابل VMWare Workstation

شرکت Parallels اولین شرکتی است که مجازی‌سازی را برای مک طراحی کرد و شنیدم که اسپانسر آن هم شرکت سیسکو است (من فقط شنیدم دقیق نمی‌دونم). این هایپروایزور به صورت اختصاصی برای مک طراحی شده است و از لحاظ امکانات تقریبا با VMWare Workstation برابری می‌کند.

Oracle VM در مقابل VMWare Workstation

Oracle VM قبلا به اسم Virtual Box می‌شناختیم ولی در حال حاضر شرکت اوراکل آن را خریداری کرده است. یک هایپروایزور کاملا Open source است. چون رایگان است استقبال از آن زیاد است و وابسته به پلتفرم خاصی نیست و روی هر سیستم‌عاملی می‌توان آن را نصب کرد. اگر قصد مهاجرت داشتید می‌توانید از این نرم‌افزار استفاده کنید، چون در بلاد کفر 😀 قانون کپی رایت وجود دارد. از لحاظ امکانات قابل مقایسه با VMWare Workstation نیست.

هایپروایزور Microsoft Hyper-V در مقابل VMWare Workstation

مثل همیشه مایکروسافت در هر زمینه‌ای دستی بر آتش دارد و در زمینه مجازی‌سازی هم وارد شده است و محصول Hyper-V را ارائه داده است. مایکروسافت دو نوع Hypervisor ارائه داده است که یکی Type1 و دیگری Type2 است. هایپروایزور Type2 آن مثل یک add-on است و در قسمت Windows Features قرار دارد و می‌توانید آن را فعال کنید. اگر لایسنس ویندوز را خریداری کرده باشیم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. به نسخه سروری آن Core می‌گویند.

سخن پایانی

در این مقاله یک مقایسه کوتاه بین هایپروایزورهای Type2 داشتیم و هدف آشنایی دوستان با بهترین گزینه برای محیط تست و لابراتوار و انتخاب صحیح آن در شرایط‌های مختلف است. برخی از آنها پولی و برخی هم رایگان هستند. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و هر سوالی در این زمینه دارید در حد توانایی خود پاسخگو هستم. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی ، بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید