تفاوت ویندوز ۶۴بیتی و ۳۲بیتی چیست؟ اول بدانید بعد نصب کنید!

ویندوز 64بیتی و 32بیتی

حتما موقع نصب ویندوز این اصطلاح‌ها شنیده‌اید که “ویندوز ۶۴بیتی بهتر از ۳۲بیتیه ” ❗ ولی نمی‌دانستید علت چیست. خیلی از دوستانتون گفتن که ویندوز ۶۴بیتی از ویندوز ۳۲بیتی خیلی بهتره و سریعتره ولی شما نمی‌دانید چرا؟ اگر تفاوت ویندوز ۶۴بیتی و ۳۲بیتی را نمی‌دانید تا آخر این مطلب با ما باشید.

اگر می‌خواهید ویندوز نهایت استفاده را از منابع سیستم شما داشته باشد و به قول معروف “پِرتی” نداشته باشد، بهتر است تفاوت ویندوز ۳۲بیتی و ۶۴بیتی را هر چند به طور مختصر بدانید. اگر مشتاق هستید بدانید که در حال حاضر سیستم مورد استفاده شما معماری ۳۲ بیتی دارد یا ۶۴بیتی، پس ادامه مطلب را از دست ندید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۸ دقیقه

تفاوت ویندوز ۶۴بیتی با ۳۲بیتی چیست؟

قبل از این‌که بخواهیم به تفاوت این دو نسخه ویندوز بپردازیم، بهتر است بدانیم اصلا معنی این بیت‌ها چیست؟ xx-bit به مقدار فضای یک Register (رجیستر) اشاره دارد. یعنی چی؟ رجیستر یک فضای ذخیره‌سازی کوچک در CPU است که اطلاعاتی که پردازش می‌شود در آن‌جا نگه‌داری می‌شوند. مانند RAM که اطلاعاتی که سیستم نیاز دارد در آن‌جا ذخیره و نگه‌داری می‌شود تا در صورت لزوم از آن‌ها استفاده شود.

الان که متوجه شدیم Register چیست و برای چی استفاده می‌شود، بهتر است بدانید که به پهنای حافظه یک رجیستر، بیت (bit) می‌گویند. به زبان ساده‌تر به مقدار فضای یک رجیستر بیت می‌گویند. بدیهی است که یک رجیستر ۶۴ بیت اطلاعات بیشتری نسبت به یک رجیستر ۳۲ بیت می‌تواند در خود نگه دارد. هر چقدر حافظه رجیستر بیشتر باشد، استفاده بهینه از RAM بیشتر می‌شود و سیستم قدرت مدیریت و کنترل بهتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: «رجیستری ویندوز چیست؟»

به عنوان مثال یک CPU با حافظه رجیستر ۳۲ بیتی، ۲ به توان ۳۲ تا آدرس رجیستر دارد. در نتیجه به بیشتر از ۴ گیگ RAM دسترسی ندارد. ۲ به توان ۳۲ برابر با ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ می‌شود که معادل ۴ گیگابایت می‌شود. این مقدار RAM برای چند سال پیش خیلی زیاد بود ولی در کامپیوترهای مدرن امروزی در واقع یک مقدار اولیه به حساب می‌آید.

تفاوت بیت و بایت در کامپیوتر

بیایید کمی در مورد بیت و بایت صحبت کنیم. هر یک بایت ۸ بیت است و هر ۱۰۲۴ بیت یک کیلو‌بیت است و هر ۱۰۲۴ کیلوبیت یک مگابیت و هر ۱۰۲۴ مگابیت یک گیگابیت است. و در نهایت هر ۱۰۲۴ گیگابیت یک ترابیت است و …

بیت کوچکترین حافظه کامپیوتر است. البته همین محاسبه را می‌توانیم بر پایه بایت هم پیاده‌سازی کنیم. یعنی هر ۱۰۲۴ بایت یک کیلوبایت است و هر ۱۰۲۴ کیلوبایت یک مگابایت است و… . پس در محاسبه کردن بیت را با بیت و بایت را با بایت به کار ببرید تا دچار اشتباه نشوید. معمولا بایت در محاسبه حافظه RAM به کار می‌بریم. به‌عنوان مثال می‌گوییم ۴ گیگابایت رم.

تاریخچه ویندوز ۶۴بیتی و ۳۲بیتی

اولین کامپیوتر که معماری ۶۴بیتی داشت در سال ۱۹۸۵ به وجود آمد. پس فکر نکنید تکنولوژی جدیدی است. در سال ۲۰۰۱ مایکروسافت اولین ویندوز ۶۴ بیتی خود را که از خانواده XP بود منتشر کرد.آیا می‌دانستید که XP برگرفته از کلمه انگلیسی eXPerience است. یک سال بعد نسخه‌هایی از سیستم‌عامل لینوکس هم ۶۴بیتی را پشتیبانی می‌کردند اما طرفداران زیادی نداشت چون مردم به ۶۴بیتی عادت نداشتند.

دو چیز باعث تغییر اوضاع در دنیای کامپیوتر شد، یکی عرضه ویندوز ۷ مایکروسافت که به طور کامل از معماری ۶۴بیتی پشتیبانی می‌کرد و دیگری ارائه شدن حافظه‌های RAM بالاتر از ۴ گیگابایت. اگر سیستمی ۸ گیگابایت رم داشت نسبت به سیستمی که ۴ گیگابایت رم داشت، خیلی بهتر بود و اگر نسخه ۶۴ بیتی سیستم‌عامل هم روی آن سوار می‌شد، با توجه به اینکه معماری ۳۲بیتی بیشتر از ۴ گیگابایت رم را نمی‌فهمد، محشر بود.

از کجا بدانیم یک ویندوز معماری ۶۴بیتی را پشتیبانی می‌کند؟

system information

کافیست روی My computer راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. و یا حتی با دستور msinfo32 در RUN هم می‌توان بخش System information را باز کنید و در قسمت System Type معماری پردازنده نوشته شده است. همان‌طور که تصویر بالا می‌بینید، x64-based processor یعنی اینکه پردازنده من بر اساس معماری ۶۴بیتی طراحی شده است و می‌توانم با خیال راحت از ویندوز ۶۴بیتی استفاده کنم و منم همین‌کار رو کردم. 🙂

مزایای ۶۴بیتی بودن ویندوز

به صورت خیلی خلاصه در مورد مزیت‌های ۶۴بیتی صحبت خواهیم کرد. چون اگر قرار باشد مفصل صحبت کنیم، از موضوع دور خواهیم شد.

۱. پشتیبانی از مقدار رم (RAM) بیشتر

نسخه‌های ۳۲بیتی ویندوز فقط به ۴۰۹۶ مگابایت (۴GB) رم محدود هستند اما ویندوز‌های ۶۴بیتی به لطف رجیستر‌های موجود در پردازنده، به صورت تئوری می‌توانند تا بیش از ۱۷ بیلیون گیگابایت رم را پشتیبانی کنند. اما به دلیل صدور نشدن برخی مجوز‌ها، نسخه Home ویندوز ۷ تا ۱۶ گیگابایت رم را بیشتر پشتیبانی نمی‌کند و نسخه Professional و Ultimate تا ۱۹۲ گیگابایت رم را پشتیبانی می‌کنند. البته مایکروسافت دیگر از ویندوز ۷ پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است به ویندوز ۱۰ کوچ کنید. در مورد ویندوز ۱۰ هم به جدول زیر توجه کنید.

بیشترین رم مورد استفاده در ویندوز 10

۲. افزایش کارایی یا Performance ویندوز

وقتی شما می‌توانید با تکیه بر معماری ۶۴بیتی مقدار RAM بیشتری را روی سیستم خود داشته باشید، قطعا کارایی سیستم شما بیشتر می‌شود و می‌تواند پردازش‌های بیشتری را انجام دهد و به اصطلاح سیستم شما از هنگ کردن نجات پیدا کند.

۳. افزایش مقدار حافظه مجازی یا Virtual Memory

حافظه مجازی یا Paging file یعنی اینکه مقداری از هارددیسک موجود را به‌عنوان رم به سیستم معرفی کنیم تا در صورت کمبود منابع رم، ویندوز بتواند از آن استفاده کند. اگر در این مورد چیزی نمی‌دانید، کافیست به مقاله «Paging file چیست؟» مراجعه کنید.

ویندوز ۳۲بیتی محدود به اختصاص ۲ گیگابایت حافظه مجازی است ولی در ویندوز ۶۴بیتی که بر پایه معماری ۶۴بیتی نیز هست می‌تواند تا ۸ ترابایت به صورت تئوری Paging file داشته باشد. این برای برنامه‌های گرافیکی و مجازی‌سازی مانند VMWare Workstation که تشنه رم هستند بسیار عالی است.

بیشتر بدانید: «VMWare Workstation چیست؟»

۴. امنیت بیشتر در معماری ۶۴بیتی

ویندوز‌های ۶۴بیتی که معماری ۶۴بیتی نیز دارند، از امنیت بالاتری برخوردار هستند، با داشتن سخت‌افزار D.E.P و هم‌چنین محافظت پیشرفته از هسته سیستم‌عامل در مقابل تهدیدات که به Kernel Patch Protection معروف است، امنیت لازم را برای ویندوز ۶۴بیتی به ارمغان می‌آورد، که ویندوزهای ۳۲بیتی از آن بی‌بهره هستند. برخی قابلیت‌ها مانند داشتن امضای دیجیتال یا Digital Signature برای درایورهای ویندوز هم الزامی شد.

“Digital Signature یعنی اینکه تویی که درایور میسازی برو بده به مایکروسافت تا تو رو تایید کنن و نام شرکت و سازنده رو شناسایی کنن تا در هنگام نصب روی ویندوز مجاز باشد.”

Kernel Patch Protection یک تکنولوژی است که برای ویندوز‌های ۶۴بیتی که معماری ۶۴بیتی داشتند، در سال ۲۰۰۵ در هنگام ویندوز XP منتشر شد. این تکنولوژی از کدها و ساختارهای حیاتی هسته ویندوز در مقابل نرم‌افزارها و برنامه‌های ناشناس محافظت می‌کند و باعث می‌شود مقاومت و یکپارچگی و درستی هسته یا Kernel ویندوز حفظ شود.

DEP چیست؟

DEP یا Data Execution Prevention یک ویژگی امنیتی است که از صدمات ناشی از بدافزارها و ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. برخی از attackها یا حملات از طریق اجرای یک فایل exe یا اجرایی آلوده، درون حافظه RAM سیستم، می‌تواند به سیستم‌عامل نفوذ کند و این ویژگی با بررسی کردن اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها مطمئن می‌شود که به صورت ایمن از RAM سیستم استفاده می‌شود. اگر DEP تشخیص دهد که یک برنامه به صورت مشکوک از حافظه استفاده می‌کند، برنامه را می‌بندد و به شما یک پیام هشدار نمایش می‌دهد.

اگر نمی‌دانید تفاوت اپلیکیشن و نرم‌افزار چیست به اینجا کلیک کنید.

ویندوز ۶۴بیتی و ۳۲بیتی ! کدام‌یک؟

به صورت خلاصه اگر بیشتر از ۴ گیگابایت رم دارید و معماری پردازنده شما ۶۴بیتی است، حتما ویندوز ۶۴بیتی نصب کنید. در غیر این‌صورت بهترین گزینه برای شما نسخه ۳۲بیتی ویندوز است که کارایی بهتری ارائه می‌دهد. اگر رم شما کمتر از ۴ گیگابایت است بهتر است ویندوز ۱۰ نصب نکنید و نسخه‌های قدیمی‌تر نصب کنید تا کارایی بهتری داشته باشید البته امنیت سیستم کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید: «مقایسه نسخه‌های مختلف ویندوز ۱۰»

جمع‌بندی و سخن پایانی

در ویندوز‌های ۶۴بیتی می‌توان نرم‌افزاهای ۳۲بیتی هم نصب و اجرا کرد اما برعکس خیر، به همین‌خاطر در پارتیشنی که ویندوز را نصب کرده‌اید که معمولا درایو C است، دو پوشه به اسم Program files که برای نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی است و (Program files (x86 که مربوط به نرم‌افزارهای ۳۲بیتی است قرار دارد.

ویندوز ۳۲بیتی را می‌توان به ۶۴بیتی تبدیل کرد و ارتقا داد اما برعکس امکان ندارد. در ویندوز ۶۴بیتی بودن را با x64 و ۳۲بیتی بودن را با x86 نمایش می‌دهند. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

نشر و کپی مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟