آموزش غیرفعال کردن آپدیت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱

غیرفعال کردن آپدیت ویندوز

سلام بر دوستان بامادونی. قراره در این آموزش نحوه غیرفعال کردن آپدیت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ را یاد بگیریم. در ویندوزهای قدیمی‌تر مانند ویندوز ۸ و ۷ به راحتی می‌توانستیم آپدیت ویندوز را غیرفعال کنیم. اما در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ گزینه غیرفعال کردن ویندوز موقتی است و بعد از یک مدتی به صورت اتوماتیک فعال می‌شود. سوال اینجاست چرا آپدیت ویندوز را غیرفعال کنیم؟ دو دلیل وجود دارد که از بقیه دلایل موجود حائز اهمیت‌تر است. دلیل اول حجم زیاد آپدیت‌ها و اتمام اینترنت و ایجاد ترافیک در شبکه. دلیل دوم کاهش سرعت ویندوز در هنگام دانلود و نصب آپدیت‌ها البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد.

مدت زمان تقریبی مطالعه: ۱ دقیقه

آموزش غیرفعال کردن آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱

مانند ویندوزهای قدیمی‌تر گزینه‌ای برای غیرفعال کردن آپدیت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ در Control Panel یا تنظیمات ویندوز وجود ندارد اما راه‌کارهایی وجود دارد تا بتوانیم از طریق آن این گزینه‌ها را خودمان به‌وجود بیاوریم و یا گزینه‌های گمشده را پیدا کنیم. چند راه‌کار وجود دارد که مطمئن‌ترین آن‌ها استفاده از گروپ پالیسی و یا نرم‌افزار مخصوص به این کار است. اما می‌خواهیم در ابتدا یاد بگیریم که به طور موقت آپدیت ویندوز ۱۰ را فعال کنیم. اما این گزینه بر حسب ورژن و نسخه ویندوز کمی متفاوت است.

غیرفعال کردن آپدیت ویندوز به طور موقت

وارد تنظیمات ویندوز شوید. کافیست کلیدهای ترکیبی windows + I را فشار دهید یا در جستجوی ویندوز کلمه Settings را تایپ کنید. بعد از وارد شدن به بخش تنظیمات وارد قسمت Update and Security شوید و سپس بخش Windows update را از سمت چپ انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه Advanced Options کلیک کنید. صفحه‌ای مانند صفحه زیر را خواهید دید.

غیرفعال کردن آپدیت ویندوز به طور موقت

می‌توانید از بخش Pause updates مدت زمان را از منوی کشویی Select date انتخاب کنید. البته به صورت پیش‌فرض این مدت زمان توقف ۷ روز است و بعد از آن آپدیت را دریافت خواهید کرد.

در ویندوز ۱۱ هم همین مسیر گفته شده برای ویندوز ۱۰ را طی کنید تا مانند تصویر بالا بتوانید به مدت یک هفته آپدیت ویندوز را به تعویق بیندازید.در این مدت ویندوز به صورت خودکار آپدیتی انجام نمی‌دهد اما خودتان می‌توانید با گزینه Check for update ویندوز را به صورت دستی آپدیت کنید.

غیرفعال کردن کامل آپدیت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱

برای غیرفعال کردن آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ روش‌های زیر وجود دارد که قرار است در این آموزش به تک‌تک آن‌ها بپردازیم.

 1. غیرفعال کردن سرویس windows update
 2. تغییر تنظیمات Windows update از طریق گروپ پالیسی
 3. فعال کردن Metered connections
 4. استفاده از ابزارهای رایگان برای غیرفعال کردن آپدیت ویندوز

روش اول: غیرفعال کردن سرویس windows update

برای غیرفعال کردن سرویس‌های ویندوز باید وارد بخش Services شویم. با جستجوی کلمه Services در جستجوی ویندوز یا تایپ عبارت services.cpl در Run ویندوز می‌توانید به این بخش برسید. از بین تمامی سرویس‌ها سرویس Windows update را پیدا کنید و با دوبار کلیک وارد تنظیمات سرویس شوید. از بخش Startup type آن را روی حالت Disabled قرار دهید و سپس Apply و OK کنید. بعد از این مرحله روی سرویس windows update راست کلیک کنید و گزینه stop را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن سرویس windows update

غیرفعال کردن این سرویس به تنهایی کافی نیست. یک سرویس دیگر که به تازگی به ویندوز ۱۰ اضافه شده است سرویس Windows Update Medic Service است که بایت این سرویس را هم مانند سرویس Windows Update غیرفعال کنید. سرویس دیگری که باید آن را غیرفعال کنیم سرویس BITS است که مخفف عبارت Background Intelligent Transfer Service است این سرویس را هم پیدا کنید و غیرفعال کنید.

اگر زمانی قصد داشتید دوباره ویندوز را آپدیت کنید باید به همین طریق سرویس‌های غیرفعال شده را در حالت Automatic قرار دهید و سپس آن‌‌ها را Start کنید. بعد از فعال کردن سرویس‌ها به بخش windows update ویندوز بروید و روی گزینه Check for update کلیک کنید و در برخی مواقع گزینه Retry را می‌بینید که با چند بار کلیک بر روی آن عبارت Check for update ظاهر می‌شود.

روش دوم: تغییر تنظیمات Windows update از طریق گروپ پالیسی

اگر ورژن ویندوز شما نسخه Home نباشد گروپ پالیسی دارید. پس در جستجوی ویندوز عبارت Group policy را جستجو کنید و یا عبارت gpedit.msc را در RUN ویندوز وارد کنید. سپس مراحل زیر را طی کنید تا به بخش موردنظر برسید.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update
تغییر تنظیمات Windows update از طریق گروپ پالیسی

سپس از سمت راست روی Configure Automatic Updates دو بار کلیک کنید تا وارد تنظیمات آن شوید. از بخش تنظیمات مانند تصویر زیر گزینه Notify for download and auto install را انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید. الان اگر در بخش تنظیمات Windows Update نگاهی بیندازید خواهید دید که یکسری پالیسی‌ها اعمال شده است که با کلیک روی آن پالیسی‌های اعمال شده را خواهید دید.

به شدت توصیه می‌کنیم که آپدیت ویندوز را غیرفعال نکنید. چون بروزرسانی‌های امنیتی از طریق آپدیت ویندوز دریافت می‌شود و اگر مشکل امنیتی ویندوز داشته باشد با این آپدیت‌ها برطرف می‌شود. اگر مشکل کندی سرعت و دانلود و کسر حجم اینترنت ندارید، آپدیت ویندوز را غیرفعال نکنید.

روش سوم: فعال کردن Metered connections

کلمه Metered یعنی اندازه‌گیری شده، حساب شده و این گزینه هم از دانلود خودکار آپدیت‌های ویندوز تا حدودی جلوگیری می‌کند. برای فعال کردن آن مسیر زیر را بر حسب کانکشن وای فای یا اترنت (کابلی) دنبال کنید.

فعال کردن Metered connections
Settings > Network & Internet > WiFi > Advanced options

یا با کلیک بر روی کارت شبکه و انتخاب Connectionای که داریم به این گزینه می‌رسیم و Set as metered connections را فعال کنید.

روش چهارم: استفاده از ابزارهای رایگان موجود در اینترنت

این ابزارهای رایگان بروزرسانی‌های ویندوز را با یک کلیک متوقف می‌کند. لیستی از این نرم‌افزارهای در این بخش قرار داده شده است.

 1. Windows Update Blocker
 2. StopUpdates10
 3. Wu10Man
 4. Kill-Update
 5. WuMgr
 6. Win Update Stop
 7. Win Updates Disabler
 8. WAU Manager

البته هیچ‌کدام از این اپلیکیشن‌ها را تایید نمی‌کنیم و بهتر است از روش‌هایی که در دل ویندوز و جزو ابزارهای ویندوز است استفاده کنید. همیشه یک نکته رو به یاد داشته باشید، “هیچ‌کس عاشق چشم و ابروی ما نیست که اپلیکیشن رایگان در اختیار ما قرار بدهد”. مایکروسافت یک اپلیکیشن ارائه داده است که به وسیله آن می‌توان برخی از آپدیت‌ها را مخفی کنیم که انجام نشود نام این ابزار Show or hide updates است.

روش دیگری به غیر از این چهار روش نیز وجود دارد که آن اقدام از طریق رجیستری است. اگر با رجیستری آشنایی دارید وارد رجیستری و مسیر زیر شوید و مقدار TargetReleaseVersion را یک بذارید. اگر این عبارت را پیدا نکردید خودتان دقیقا همین عبارت را بدون فاصله با راست کلیک و انتخاب DWORD (32-bit) بسازید.

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate
غیرفعال کردن آپدیت ویندوز از طریق رجیستری
غیرفعال کردن آپدیت ویندوز از طریق رجیستری

اگر در حالت آپدیت کردن ویندوز کامپیوتر را خاموش کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که ویندوز در حال آپدیت است نباید کامپیوتر را خاموش کنید ممکن است منجر به مشکل ارور صفحه آبی یا BSOD شود. پس منتظر بمانید که آپدیت انجام شود و بعد از آپدیت اگر از بروزرسانی جدید رضایت نداشتید از گزینه Roll back to previous version استفاده کنید تا به تنظیمات قبل از آپدیت برگردید.

یادتان باشد که آپدیت ویندوز را تا حد ممکن غیرفعال نکنید چون این آپدیت‌ها مشکلات و باگ‌های ویندوز را برطرف می‌کنند و در برخی مواقع ویژگی‌های جدید به ویندوز اضافه می‌کنند اما اگر از وضعیت فعلی سیستم‌عامل ویندوز خود رضایت دارید می‌توانید تا مدتی آپدیت انجام ندهید. امیدواریم این آموزش موردتوجه شما قرار گرفته باشد.

آموزش‌های مرتبط با این مطلب

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید