داشبورد کاربری

آموزش رایگان HTML: قسمت چهارم: ساختار یک صفحه HTML

آموزش رایگان HTML: قسمت چهارم: ساختار یک صفحه HTML

ساختار یک صفحه HTML

در قسمت‌های قبلی به صورت مختصری تاریخچه زبان HTML را توضیح دادیم و متوجه شدیم که HTML از کجا آمده و اوایل به چه صورت بوده و … و هم‌چنین یاد گرفتیم که چگونه یک فایل HTML را ایجاد کنید. حالا می‌خواهیم با شما اولین قدم آشنایی با ساختار یک صفحه HTML را شروع کنیم.

این قسمت ساختار بدنه HTML را نمایان می‌کند و اگر این تگ‌ها را بشناسیم و همیشه به خاطر داشته باشیم، یعنی بدنه HTML را یاد گرفتیم. اگر این بدنه وجود نداشته باشد، کدهای شما نمایش داده نخواهند شد. این تگ‌ها جزو اصلی‌ترین تگ‌های HTML هستند، که بدون آن قادر به انجام کاری نیستید. پس محکم بشینید تا شروع کنیم.

مفاهیم پایه HTML

قبل از اینکه بلوک‌ها یا ساختمان اصلی صفحات HTML را معرفی کنیم، باید با چندین مفهوم مهم در HTML آشنا شویم که خیلی زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

تگ: هر دستور یا خط کد در HTML با یک علامت <نام> شروع (تگ باز) و با علامت<نام/> (تگ بسته) خاتمه می‌یابد، که به آن اصطلاحاً تگ یا tag گفته می‌شود. این تگ‌ها با توجه به نوع کاربردی که دارند، نام‌های مشخصی می‌گیرند. مثلا تگ پاراگراف همان‌طور که از نام آن پیداست تگی است که مربوط به پاراگراف می‌باشد.

به عبارتی هر متنی که درون این تگ نوشته شود، در مرورگر به عنوان یک متن از پارگراف نمایش داده می‌شود به همین راحتی :). تگ‌های بسیار زیادی در زبان HTML وجود دارد. مرورگرها این تگ‌ها را نشان نمی‌دهند بلکه از این تگ‌ها استفاده می‌کنند تا خروجی را برای ما نشان دهند. تگ‌ها به ما کمک می‌کنند تا ساختار صفحه خود را به وجود آوریم. به زبان ساده‌تر، مرورگرها فقط تگ‌ها را می‌فهمند.

<p> I am paragraph </p>

صفت: در HTML برای اعمال تنظیمات و کنترل بیش‌تر روی تگ‌ها از صفت یا attribute استفاده می‌شود، بهتر است که آن را ترجمه نکنیم. attributeها از دو قسمت نام attribute و مقدار attribute تشکیل شده‌اند. هر تگ می‌تواند شامل چندین attribute باشد. ساختار هر تگ به همراه attribute به صورت زیر می‌باشد:

ساختار تگ در HTML

title، به عنوان attribute برای تگ پاراگراف به کار می‌رود. در واقع وقتی نشانگر ماوس روی عبارت درون تگ پاراگراف که در اینجا Bamadoon.com است قرار می‌گیرد، عنوان bamadoon در یک کادر کوچک که tooltip (تولتیپ) نام دارد، به کاربر نشان داده می‌شود.

مرورگرها چطوری صفحات HTML را تشخیص می‌دهند؟

دستور <!DOCTYPE html>: این دستور یا اعلان، برای راهنمایی مرورگرها استفاده می‌شود تا نوع سند استفاده شده را تشخیص دهند و به عنوان تگ HTML محسوب نمی‌شود. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم نسخه‌های مختلفی از HTML وجود دارد. برای اینکه مرورگرها بتوانند با نوع HTML بکار برده شده خود را هماهنگ کنند، از این دستور به نوعی همانند یک راهنما یا دستورالعمل برای مشخص کردن شماره نسخه HTML بکار برده شده استفاده می‌شود.

در واقع اگر از html تنها بدون هیچ شماره‌ای در این دستور استفاده شود به این معناست که از HTML5 در صفحه وب استفاده شده است. توجه کنید که استفاده از این اعلان اختیاری است.

آشنایی با ساختار یک صفحه HTML

به صورت کلی هر صفحه HTML دارای ساختاری شبیه به ساختار زیر می‌باشد:

ساختار یک صفحه HTML

در واقع چندین تگ اصلی و مهم در HTML وجود دارد که توسط آن‌ها می‌توان کل صفحه HTML را به وجود آورد. هر کدام از این تگ‌ها توضیحات خاص مربوط به خود را دارند.

تگ HTML: این تگ، اصلی‌ترین و مهم‌ترین تگ HTML می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان به مرورگر فهماند کدهایی که درون این تگ نوشته می‌شوند از نوع زبان HTML می‌باشد. در واقع کل دستورات از تگ باز <html> شروع می‌شوند و با تگ بسته </html> به پایان می‌رسند.

تگ Header: در این تگ، اطلاعات مربوط به سایت مانند عنوان، اسکریپت‌ها و استایل قرار می‌گیرد. این اطلاعات به کاربرانی که وب‌سایت را مشاهده می‌کنند، نشان داده نمی‌شود. این اطلاعات توسط مرورگرها قابل استفاده است. در واقع جزء خروجی محسوب نمی‌شود.

تگ Body: همان‌طور که از نام آن مشخص است، این تگ بدنه و دستورات HTML را شامل می‌شود. تمامی تگ‌هایی که ساختار کلی سایت را ایجاد می‌کنند در این تگ قرار دارند. این دستورات توسط کاربر در مرورگر قابل مشاهده است. در کد زیر این سه تگ مهم نشان داده شده است:

<html>
<head>
<title> Bamadoon.com</title>
<head/>
<body>
      <h1> Heading </h1>
       <p> paragraph </p>
<body/>
<html/>

سخن پایانی

در این بخش با ساختار کلی یک صفحه HTML آشنا شدیم و تگ‌های مهم HTML را شناختیم. مرورگرها از این تگ‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند خروجی را به کاربر که من و شما باشیم نشان دهد. ساختار HTML بیسار ساده و شبیه صحبت کردن به زبان انگلیسی است، البته به صورت مخفف.

امیدوارم توانسته باشیم رضایت شما را جلب کنیم. با بامادون بهتر بدون و ما را به دیگران نیز معرفی کنید.

منبع: بامادون

نشر و کپی مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

زهرا فتوحی نیا وب‌سایت
کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و عاشق برنامه‌نویسی و طراحی وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *