آموزش HTML (رایگان) قسمت دوم: چطوری یک فایل HTML ایجاد کنیم؟

ایجاد فایل HTML و نمایش آن در مرورگر | ساخت فایل HTML - بامادون

برای شروع کار با HTML یا به عبارتی برای ساخت فایل HTML نیاز به نرم افزار یا برنامه خاصی ندارید. خیلی ساده با نرم افزار Notepad که به‌صورت پیش‌فرض روی ویندوز قرار دارد، می‌توانید کدهای خود را بنویسید. بعدها که مقدمات دستورات HTML را یاد گرفتید، می‌توانید برای اینکه به راحتی کدهای خود را بنویسید، از Visual Studio Code استفاده کنید البته ضرورتی نیست که از این IDE استفاده کنید و هر نرم‌افزاری که راحت هستید را انتخاب کنید. برای اینکه یاد بگیرید، چطوری یک فایل HTML بسازید، با ما همراه شوید. اگر نمی‌دانید HTML چیست کافیست به معرفی دوره که قسمت اول بود مراجعه کنید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴ دقیقه

گام اول: باز کردن Notepad

برای باز کردن Notepad در قسمت جستجوی ویندوز نام Notepad را تایپ کنید. سپس با مشاهده آیکون مربوطه، آن را باز کنید. روش دیگر این است که کلیدهای ترکیبی WIN+R را فشار دهید و کلمه Notepad را تایپ کرده و OK کنید. پس از باز کردن این ویرایشگر متنی، کدهای مربوط به HTML را باید در آنجا بنویسید. در قسمت‌های بعد تمامی کدهای زیر توضیح داده خواهیم داد عجله نکنید. فعلا فقط می‌خواهیم که با ساختار کلی آشنا بشید. فقط در همین حد بدانید که برای شروع و ایجاد فایل HTML این کدها الزامی است. تمامی کدهایی که شما باید بنویسید، مابین تگ <body> قرار می‌گیرد. برای مثال فرض کنید شما می‌خواهید عنوان HTML CODE را فقط در خروجی داشته باشید. برای ایجاد عنوان از یکی از تگ‌های Heading یا عنوان، <h1> استفاده می‌شود. در قسمت ششم: تگ‌های Heading این نوع تگ‌ها را به طور مفصل آموزش دادیم.

Open HTML File - ساخت فایل HTML

گام دوم: ذخیره فایل های HTML

پس از نوشتن کدهای HTML باید پسوند فایل Notepad که txt می‌باشد، را به پسوند htm یا html تغییر دهید. در واقع پسوند htm نشان‌دهنده فایل‌هایی است که متن درون این فایل ها از نوع دستورات زبان HTML می‌باشد. جهت تغییر پسوند txt کافی است تا با انتخاب گزینه File > Save as > File name پس از وارد کردن نام دلخواه پسوند را htm انتخاب کنید.

ذخیره فایل HTML

تفاوت پسوند htm و html چیست؟

الان باید داخل ذهن شما جرقه‌ای زده شده باشد که تفاوت پسوند htm و html چیست؟ به صورت خلاصه هر دو یکی هستند و برای پسوند صفحات HTML به کار می‌روند اما در قدیم برخی از سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز ۳ قابلیت پشتیبانی از چهار کاراکتر برای پسوند نداشتند و مجبور بودند تا از htm که سه کاراکتر بود، استفاده کنند. امروزه این قضیه دیگر صحت ندارد و شما می‌توانید با خیال راحت برای ایجاد فایل HTML از هر کدام که دوست دارید، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: «HTML چیست؟»

گام سوم: ایجاد فایل HTML و تغییر encoding فایل HTML

در این مرحله هنگامی که پنجره save as را باز کردید تا فایل خود را ذخیره کنید، encoding فایل HTML را قبل از انتخاب گزینه save به ۸-UTF که برای فایل های HTML مورد استفاده قرار می‌گیرد، تغییر می‌دهیم. UTF-8 یک یونیکد است که زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند و چون ما قرار است از زبان فارسی در کدهای HTML برای متن‌ها و جمله‌ها استفاده کنیم، بهتر است از این نوع یونیکد استفاده کنیم.

ساخت فایل HTML

گام چهارم: نمایش فایل HTML ایجاد شده در مرورگر

در این مرحله با باز کردن یا در واقع نمایش خروجی فایل ذخیره شده HTML، در یکی از مرورگرها، به طور مثال کروم آشنا می‌شویم. برای این کار کافی است، ابتدا روی فایل ایجاد شده با پسوند html کلیک راست کنید.سپس با انتخاب گزینه open with، یکی از مرورگرها را انتخاب کنیم تا فایل HTML ایجاد شده با آن نمایش داده شود.

نمونه خروجی HTML

جمع‌بندی و خلاصه قسمت دوم

در این قسمت سعی کردیم تا شما را با اولین گام یادگیری HTML با به عبارتی نحوه ایجاد فایل HTML ساده آشنا کنیم. برای کار با HTML و نوشتن دستورات، خیلی ساده و راحت می‌توانید از Notepad استفاده کنید. البته بهتر است از ++Notepad که کدهای HTML را به صورت رنگی نشان می‌دهد و کار با آن جذاب‌تر است، استفاده کنید. با بامادون بهتر یاد بگیرید و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

قبلی: قسمت اول: معرفی دوره

بعدی: قسمت سوم: معرفی نسخه‌های HTML

منبع: با‌مادون

نشر و کپی مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد.

زهرا فتوحی نیا وب‌سایت
کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و عاشق برنامه‌نویسی و طراحی وب
برچسب‌ها:

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟