داشبورد کاربری

آموزش HTML (رایگان) قسمت دوم: چطوری یک فایل HTML ایجاد کنیم؟

آموزش HTML (رایگان) قسمت دوم: چطوری یک فایل HTML ایجاد کنیم؟

ایجاد فایل HTML و نمایش آن در مرورگر | ساخت فایل HTML - بامادون

برای شروع کار با HTML یا به عبارتی نحوه ایجاد فایل HTML نیاز به نرم افزار یا برنامه خاصی ندارید و خیلی ساده با نرم افزار Notepad که به‌صورت پیش‌فرض روی ویندوز قرار دارد، می‌توانید کدهای خود را بنویسید. بعدها که مقدمات دستورات HTML را یاد گرفتید می‌توانید برای راحتی کدنویسی از Visual Studio Code استفاده کنید. برای یادگیری ساخت فایل HTML به صورت قدم به قدم، با ما همراه شوید. اگر نمی‌دانید HTML چیست کافیست به معرفی دوره مراجعه کنید.

گام اول: باز کردن Notepad

برای باز کردن Notepad در قسمت جستجوی ویندوز نام Notepad را تایپ کنید. سپس با مشاهده آیکون مربوطه، آن را باز کنید. روش دیگر این است که کلیدهای ترکیبی WIN+R را فشار دهید و کلمه Notepad را تایپ کرده و OK کنید. پس از باز کردن این ویرایشگر متنی، کدهای مربوط به HTML در این فایل نوشته می‌شود. در قسمت‌های بعد تمامی کدهای زیر توضیح داده خواهد شد. فقط در همین حد بدانید که برای شروع و ایجاد یک فایل HTML این کدها الزامی است. تمامی کدها مابین تگ body قرار می‌گیرد که ما در اینجا از یک تگ Heading یا عنوان H1 استفاده کردیم.

Open HTML File - ساخت فایل HTML

گام دوم: ذخیره کردن فایل های HTML

پس از نوشتن کدهای HTML باید پسوند فایل Notepad که txt می‌باشد، را به پسوند htm یا html تغییر دهید. در واقع پسوند htm نشان‌دهنده فایل‌هایی است که متن درون این فایل ها از نوع دستورات زبان HTML می‌باشد. جهت تغییر پسوند txt کافی است تا با انتخاب گزینه File > Save as > File name پس از وارد کردن نام دلخواه پسوند را htm انتخاب کنید.

Save and Change .txt to .htm file - ساخت فایل HTML

تفاوت پسوند htm و html چیست؟

الان باید داخل ذهن شما جرقه‌ای زده شده باشد که تفاوت پسوند htm و html چیست؟ به صورت خلاصه هر دو یکی هستند و برای پسوند صفحات HTML به کار می‌روند اما در قدیم برخی از سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز ۳ قابلیت پشتیبانی از چهار کاراکتر برای پسوند نداشتند و مجبور بودند تا از htm استفاده کنند. امروزه این قضیه دیگر صحت ندارد و شما با خیال راحت از هر کدام که دوست دارید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: «HTML چیست؟»

گام سوم: ایجاد فایل HTML و تغییر encoding فایل HTML

در این مرحله encoding فایل HTML را قبل از انتخاب گزینه save به ۸-UTF که برای فایل های HTML مورد استفاده قرار می‌گیرد، تغییر می‌دهیم. UTF-8 یک یونیکد است که زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند و چون ما قرار است از زبان فارسی در طراحی صفحات استفاده کنیم، بهتر است از این نوع یونیکد استفاده کنیم.

ایجاد فایل HTML - ایجاد فایل HTML

گام چهارم: نمایش فایل HTML ایجاد شده در مرورگر

در این مرحله با باز کردن یا در واقع نمایش خروجی فایل ذخیره شده HTML، در یکی از مرورگرها، به طور مثال کروم آشنا می‌شویم. برای این کار کافی است تا با کلیک راست روی فایل ایجاد شده و انتخاب گزینه open with، یکی از مرورگرها را انتخاب کنیم تا فایل HTML ایجاد شده نمایش داده شود.

خروجی HTML - ساخت فایل HTML

جمع‌بندی و خلاصه قسمت دوم

در این قسمت سعی کردیم تا شما را با اولین گام یادگیری HTML با به عبارتی نحوه ساخت فایل HTML آشنا کنیم. برای کار با HTML و نوشتن دستورات، خیلی ساده و راحت می‌توانید از Notepad استفاده کنید. البته بهتر است افراد مبتدی از ++Notepad که کدهای HTML را به صورت رنگی نشان می‌دهد و کار با آن جذاب‌تر است، استفاده نمایند. با بامادون بهتر یاد بگیرید و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

قبلی: قسمت اول: معرفی دوره

بعدی: قسمت سوم: معرفی نسخه‌های HTML

منبع: با‌مادون

نشر و کپی مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد.

زهرا فتوحی نیا وب‌سایت
کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و عاشق برنامه‌نویسی و طراحی وب

نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *