داشبورد کاربری

Paging file چیست؟ تغییر اندازه و محل آن

Paging file چیست؟ تغییر اندازه و محل آن

Paging file چیست؟ اضافه‌کردن مجازی RAM

paging file یا Virtual memory یکی از قابلیت‌های مورد استفاده در سیستم‌عامل ویندوز است که اگر اشتباه نکنم از ویندوز ویستا به بعد این قابلیت وجود دارد و در سیستم‌عامل ویندوز 10 هم‌چنان در حال کار کردن است و قرار است سرویس SysMain جایگزین به حق این قابلیت شود که قبلا در سایت در مورد SysMain مقاله «سرویس SysMain چیست» توضیحات کاملی در مورد این سرویس ارائه داده‌ایم. اگر روی سیستم‌عامل شما به‌اندازه کافی RAM وجود ندارد و یا هنگام کار کردن با اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها، احساس نیاز به RAM بیشتر در ویندوز حس می‌شود، این مطلب را دنبال کنید.

Paging file چیست؟

Virtual Memory یا حافظه مجازی این قابلیت را به ویندوز می‌دهد تا در زمانی که احساس نیاز به RAM بیشتر برای اجرای سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها دارد بتواند از فضای هارددیسک استفاده کند و کمبود RAM را جبران کند. به صورت ساده‌تر یعنی از فضای هارددیسک به‌عنوان RAM استفاده می‌کند. در واقع وقتی فضای RAM موجود در ویندوز تمام می‌شود سیستم‌عامل از مقدار فضای مشخص شده به‌عنوان Paging file استفاده می‌کند. درست است که حافظه RAM بسیار سریع‌تر از هارددیسک است و ممکن است باعث کندی شود اما از هیچی بهتر است.

اسامی مختلفی مانند Swap file، Page file و Paging file به این حافظه مجازی اختصاص داده می‌شود که در درایو C یا همان درایوی که ویندوز نصب شده است قرار دارد. این فایل به صورت پیش‌فرض مخفی یا Hidden است و باید تیک گزینه Show Hidden files را در ویندوز 10 بزنید تا بتوانید آن را مشاهده کنید.

نمایش فایل‌های مخفی ویندوز
paging file

کامپیوتر شما فایل‌ها، برنامه‌ها و دیگر داده‌هایی که شما استفاده می‌کنید را داخل RAM ذخیره می‌کند چون خواندن اطلاعات از RAM بسیار سریع‌تر از هارددیسک است. وقتی شما گوگل کروم را باز می‌کنیددر مرحله اول اطلاعات از هارددیسک خوانده می‌شود و سپس در RAM یک کپی اط اطلاعات قرار داده می‌شود و در نهایت CPU اطلاعات را از RAM می‌خواند. هنگامی که RAM پُر می‌شود CPU به ناچار برخی از اطلاعات را به هارددیسک برمی‌گرداند و در Paging File ذخیره می‌کند تا در دسترسی‌های بعدی از آن استفاده کند که سریع‌تر از دسترسی به خود هارددیسک است.

مثالی دیگر برای واضح‌تر شدن موضوع این است که وقتی یک اپلیکیشن را Minimize می‌کنید و مدتی با آن کار ندارید CPU آن را درون Paging File قرار می‌دهد تا RAM اشغال نشود و بعد از مدتی که دوباره آن اپلیکیشن را باز می‌کنید یا اصطلاحا Maximize می‌کنید، اپلیکیشن مقدار طول می‌کشد تا بارگذاری و اجرا شود چون این اطلاعات از Paging File باید خوانده شود و اگر دقت کرده باشید در این حالت چراغ هارددیسک روی کامپیوتر چشمک‌زن می‌شود. همین مثال را می‌توان به تب‌های بازکرده روی مرورگر هم بسط داد.

Paging File باعث کندی ویندوز می‌شود؟

به صورت کامل این جمله اثبات نشده است اما می‌توان گفت خیر. منشا اصلی این تفکر این است که سرعت RAM از هارددیسک بیشتر است و اگر از Paging File استفاده کنیم سرعت به طبع کمتر خواهد شد. اگر به اندازه کافی RAM روی سیستم شما وجود دارد، پس ویندوز از این فایل استفاده نمی‌کند و فقط زمانی که RAM کافی وجود ندارد به این فایل مراجعه می‌کند. اگر این قابلیت را غیرفعال کنید و به هنگام اجرای اپلیکیشن‌های سنگین مانند VMWare Workstation و ماشین مجازی ویندوز احساس رَم بیشتری می‌کند و اگر Virtual Memory نداشته باشد باعث هنگ کردن اپلیکیشن می‌شود. پس بهتر است فعال باشد.

فعال کردن و مدیریت کردن Virtual Memory

ویندوز به صورت پیش‌فرض از حافظه مجازی استفاده می‌کند و آن را مدیریت می‌کند ولی اگر شما بخوا‌هید می‌توانید پیش‌فرض‌ها را تغییر دهید و شخصی‌سازی کنید. برای تغییر باید وارد Advanced System Settings شوید. دو روش وجود دارد روش اول: جستجو کردن عبارت در بخش جستجوی ویندوز و پیدا کردن آن. روش دوم: عبارت sysdm.cpl را در Run تایپ و OK کنید.

تنظیمات Paging file

از تب Advanced روی Settings کلیک کنید و در صفحه جدید مجددا از تب Advanced و از بخش Virtual Memory روی Change کلیک کنید. در صفحه جدید تیک گزینه automatically manage paging file size for all drives را بردارید تا بتوانید شخصا آن را مدیریت کنید. اگر دو عدد هارددیسک روی سیستم دارید روی هارددیسکی که ویندوز نصب نیست قرار دهید که بارکاری به هارددیسکی که ویندوز نصب است اضافه نشود اگر فقط یک هارددیسک دارید تفاوتی نمی‌کند روی کدام پارتیشن قرار دهید ولی سعی کنید روی پارتیشن ویندوز قرار ندهید مخصوصا اگر فضای خالی کمی دارد. در ادامه Custom size را انتخاب کنید.

تنظیمات Paging file

برای مقدار اولیه یا Initial size مقدار موجود در بخش Recommended را قرار دهید و برای Maximum Size باید 1.5برابر رم خود را وارد کنید. RAM سیستم من 16 است و هر یک گیگ 1024 مگابایت است. 16*1024 مقدار رم خود را تبدیل به مگابایت کنید و عدد به دست آمده را در 1.5 ضرب کنید. که برای سیستم من با 16 گیگ رم عدد 24576 مگابایت به دست‌آمده است. در نهایت برای اعمال تغییرات ویندوز را یک‌بار ریستارت کنید. لازم به ذکر است که در معماری 32بیتی ویندوز فقط تا 4 گیگ RAM قابل استفاده است.

بیشتر بدانید: «تفاوت ویندوز 32بیتی و 64بیتی در چیست؟»

مشاهده مقدار مصرف حافظه مجازی

مقدار مصرف Paging file

برای این‌که ببینید چقدر از حافظه مجازی و RAM استفاده می‌شود Task Manager را باز کنید با کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc. سپس در تب Performance مانند تصویر بالا مقدار کل RAM و Paging File و همچنین مقدار در حال استفاده آن‌ها مشخص است.

سخن پایانی

Paging file یک از بخش‌های ضروری ویندوز است حتی اگر به ندرت استفاده شود. در مواقعی که نیاز به RAM بیشتر احساس می‌شود فعال بودن این قابلیت مهم می‌شود. استفاده از Paging File سیستم شما را کند نمی‌کند ولی اگر از این فایل زیاد استفاده می‌شود بهتر است فکر اضافه کردن RAM باشید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و اگر سوالی داشتید در بخش نظرات بیان کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشم. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی ، بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

دیدگاهتان را بنویسید