۱۰ روش شگفت‌انگیز حل مشکل no internet access در سال ۲۰۲۰

۱۰ روش شگفت‌انگیز حل مشکل no internet access در سال ۲۰۲۰

چطوری مشکل وصل نشدن به اینترنت را برطرف کنیم؟

برای همه ما حداقل یک‌بار اتفاق افتاده که وقتی قصد داریم تا با لپ‌تاپ، کامپیوتر و یا گوشی به اینترنت متصل شویم و کارهای خودمون را انجام بدیم، همه چیز مطابق انتظار ما پیش نمی‌رود و با اتفاق بدی مواجه می‌شویم 😥 و آن عدم اتصال به اینترنت و یا وای فای است. همان مشکل معروف no internet access. در این حالت یا یک علامت زردرنگ روی آیکون کارت شبکه ظاهر می‌شود یا یک ضربدر قرمز. اگر علامت قرمز بود یعنی اصلا به مودم ( اصطلاح مودم درست نیست بهتره بگیم روتر. ولی خب هر جور راحتید) وصل نیستید ولی اگر مثلث زردرنگ را روی کارت شبکه دیدید یعنی به مودم وصل هستید ولی اینترنت ندارید. با ما همراه باشید تا مشکل no internet access یا علت نداشتن اینترنت در ویندوز را حل کنیم.

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۱۳ دقیقه

چطوری مشکل no internet access (علت نداشتن اینترنت) را حل کنیم؟

این مثلث زردرنگ یا ضربدر قرمز رنگ گاه و بیگاه پیدا میشه و روی کارت شبکه که ماوس را می‌بریم، No Internet Access دیده می‌شود و این همان عدم دسترسی به اینترنت است. کافیه چند مرحله رو با هم طی کنیم تا آنلاین شوید و از اینترنت لذت ببرید. 😉

علت نداشتن اینترنت چیست؟ مشکل no internet access

قبل از رفتن به سراغ حل مشکل باید نکاتی در مورد مسائل ابتدایی شبکه و اینترنت بدانیم. دستگاه‌های بی‌سیم یا وایرلس (Wireless) به مودم متصل می‌شوند و مودم وظیفه برقراری ارتباط شما با اینترنت را دارد. در واقع مودم مانند یک پل ارتباطی ترافیک شما را به سمت اینترنت ارسال می‌کند. بماند که داخل مودم چه اتفاقاتی می‌افتد تا ارتباط با ISP برقرار شود و از آنجا به کجا می‌رویم.

ISP یا Internet Service Provider همان مکان‌هایی هستند که ما از آنها اشتراک اینترنت می‌گیریم. اگر بخواهیم وارد این بحث شویم باید قید این راه‌حل ها را بزنیم و فقط در مورد ارتباطات بنویسیم که به مرور داخل سایت توضیح می‌دهیم. مثلا شاتل، صبانت، ۲۰۲۰ و… ISP هستند.

وقتی که شما عبارت‌های Connected ، no Internet access ، Connected but no Internet و یا ارورهای این چنینی را روی کارت‌شبکه می‌بینید بدین معنی است که به مودم یا روتر متصل هستید ولی به اینترنت دسترسی ندارید. پس تا اینجا متوجه شدیم که مشکل از کجاست و با برخی از اصطلاحات هم آشنا شدیم.

اما اگر پیغام Not Connected، No Internet یا No Internet Connection را دیدید معنی آن این است که شما اصلا به مودم یا روتر متصل نیستید چه برسه بخواهید اینترنت داشته باشید. 💡 اول از همه چیزهای بدیهی را چک کنید. اگر کامپیوتر دارید کافیه کابل شبکه رو چک کنید که قطع نشده باشد (همان کابلی که به پشت کامپیوتر از طریق مودم وصل شده است و دو عدد چراغ چشمک‌زن دارد) و اگر وای‌فای دارید حتما مودم را چک کنید که روشن باشد. اگر مشکل برطرف نشد راه‌حل‌های زیر را انجام دهید.

قبل از هر چیزی چک کنید که وضعیت مودم در حالت عادی و یا مثل روز اول باشد یعنی چی؟ یعنی اینکه چراغ DSL یا link ثابت باشه و چراغ Internet در حال چشمک زدن باشه و کابل تلفن به مودم وصل باشه و اگر تنظیماتی اعمال کرده‌اید، آن را به حالت اول برگردانید. اگر با کابل به مودم وصل هستید چک کنید کابل وصل باشد و پیش‌فرص‌ها را اول چک کنید. دقت داشته باشید که چراغ مودم‌های مختلف متفاوت است پس با جستجو در اینترنت حالت نرمال آن را پیدا کنید.

💡 «اگر نمی‌دانید چطوری وارد مودم و تنظیمات آن شوید کلیک کنید»

گام اول: مطمئن شوید که بقیه هم نمی‌توانند به اینترنت متصل شوند.

قبل از انجام هر گونه عیب‌یابی، مهم است که تشخیص بدهید که فقط شما اینترنت ندارید یا بقیه هم ندارند؟ برای پی بردن به این مسئله کافیه گوشی خود را بردارید و به اینترنت متصل شوید یا با استفاده از یک دستگاه دیگر به اینترنت متصل شوید. اگر با دستگاه‌های دیگر به اینترنت متصل شدید، مشکل از کامپیوتر یا گوشی شماست.

در دستگاه‌های اندرویدی اگر اینترنت نداشته باشید یک علامت تعجب ! روی آیکون وای فای خواهید دید ولی در دستگاه‌های IOS و یا آیفون کافیست مراحل را به شکل زیر طی کنید تا پیام No Internet Connection را مشاهده کنید. Settings > Wi-Fi

No-Internet-Connection-on-iphone

اگر دستگاه شما تنها به اینترنت متصل نیست پس فقط دستگاه شما درست پیکربندی نشده یا بهتر بگویم تنظیمات اینترنت را به درستی دریافت نکرده است. اما اگر با هیچ دستگاهی به اینترنت متصل نمی‌شوید مشکل از تجهیزات شبکه است و باید به سراغ مرحله بعدی بروید. اما قبل از اینکه به سراغ مرحله بعد بروید یک تست کوچک انجام دهید. کابلی که به روتر یا هر دستگاه واسط متصل است را جدا کنید و مستقیما به مودم متصل شوید. اگر آنلاین شدید و اینترنت داشتید مشکل از روتر یا دستگاه واسط شماست یا خراب شده یا به درستی تنظیم نشده است. اگر دستگاه واسط ندارید این مطلب را نادیده بگیرید.

ریست کردن تنظیمات شبکه آیفون

نکته در مورد گوشی‌های آیفون: در گوشی‌های آیفون می‌تونید تنظیمات شبکه را ریست کنید. نگران نباشید فقط تنظیمات کارت شبکه گوشی ریست می‌شود و قول میدم کاری به تنظیمات دیگه گوشی نداشته باشه. وارد Settings > General > reset و Reset Network Setting رو لمس کنید و در انتها گوشی خودتون رو یکبار ریستارت کنید (همون روشن و خاموش کردن خودمون).

و اما اندروید: در گوشی‌های اندرویدی باید وارد تنظیمات بشین و بعد General Management یا تنظیمات عمومی و انتخاب Reset و در آخر Reset Network Settings را لمس کنید و بعد از ریست یکبار گوشی خودتون رو ریستارت کنید.

مشکل وصل نشدن به اینترنت با گوشی موبایل
ریست کردن تنظیمات شبکه اندروید

گام دوم: گوشی یا هر دستگاهی که دارید را ریستارت کنید.

اگر چند دستگاه همزمان مشکل دارند این مرحله ضروری نیست و به سراغ مرحله بعد بروید. مانند بسیاری از مشکلات، اگر خوش‌شانس باشید با راه‌اندازی مجدد برخی از اشکالات موقت از بین می‌رود و شما اینترنت خواهید داشت. تقریبا اول قدم عیب‌یابی ریستارت کردن تجهیزات است. بدیهی است که اگر از طریق وای فای به اینترنت متصل می‌شوید رمز عبور را درست وارد کنید یا مطمئن شوید کس دیگری رمز وای فای (وایرلس) را تغییر نداده باشد. اگر نمی‌دانید چطوری رمز مودم را تغییر دهید به مطلب «چطوری رمز وای فای را تغییر دهیم» مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: «چرا با ریستارت کردن مودم به اینترنت وصل می‌شویم؟»

اما اگر از کامپیوتر یا لپ‌تاپ استفاده می‌کنید بهتر است کابلی که به مودم یا شبکه متصل است را تعویض کنید تا تایید کنید که مشکل شما نیستید.

گام سوم: ریستارت کردن مودم و روتر

بسیاری از مشکلات با خاموش و روشن کردن مودم یا روتر برطرف می‌شود و برای خاموش کردن آنها کافیست دکمه فیزیکی مودم یا روتر را فشار دهید و بعد از یک الی دو دقیقه مودم یا روتر را مجددا روشن کنید. بعد از سپری شدن زمان موردنظر ابتدا مودم را روشن کنید و صبر کنید تا چراغ‌های روی مودم به وضعیت اولیه برگردند یا به اصطلاح فنی Boot شوند. بعد اگر روتر داشتید روشن کنید و فرصت بدهید تا روتر هم بوت شود. اگر چراغ‌ها به حالت اولیه برنگشتند ممکن است مودم مشکل سخت‌افزاری پیدا کرده باشد.

اگر بعد از این مرحله باز هم اینترنت ندارید مشکل شما اساسی‌تر است و باید به سراغ مرحله بعد بروید. توجه داشته باشید که با ریستارت کردن تنظیمات مودم شما از بین نمی‌رود. اگر نمی‌دانید چرا با ریستارت کردن مودم مشکلات برطرف می‌شوند توصیه میکنم مقاله «چرا با ریستارت کردن مودم مشکلات اینترنت برطرف می‌شوند؟» را بخوانید.

گام چهارم: اجرا کردن Windows Network Troubleshooter

اگر چند دستگاه همزمان مشکل دارند این مرحله ضروری نیست و به سراغ مرحله بعد بروید. اگر این مشکل را بر روی فقط یک کامپیوتر دارید بدین معنی است که بعضی از تنظیمات شبکه شما به درستی پیکربندی نشده است. ویندوز به صورت پیش‌فرض یک سیستم عیب‌یابی دارد که معمولا کار نمی‌کند ولی ارزش امتحان کردن را دارد.

برای دسترسی به این بخش کافیست وارد Settings > Network & Internet > Status شوید و Network Troubleshooter را انتخاب کنید. و مراحل را دنبال کنید تا مشکل را متوجه شوید یا ویندوز حل کند. اما اگر از ویندزو ۷ استفاده می‌کنید می‌توانید همین ابزار را از بخش Start > Control Panel > Troubleshooting > Network and Internet > Network Connections پیدا کنید.

Windows-Network-Troubleshooter

گام پنجم: تنظیمات IP Address را بررسی کنید

اگر چند دستگاه همزمان مشکل دارند این مرحله ضروری نیست و به سراغ مرحله بعد بروید. در این مرحله، شما باید یکی از گام‌های اصلی را برای تشخیص مشکلات شبکه بردارید: اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر شما دارای یک آدرس IP معتبر یا اصطلاح فنی IP Address است. در بیشتر شبکه‌های خانگی، در شرایط عادی، روتر هنگام اتصال، آدرس IP را به دستگاه‌ها می‌دهد که توسط یک سرویس به‌نام DHCP اتفاق می‌افتد. اگر تنظیمات IP کامپیوتر شما صحیح نباشد، می‌تواند مشکل وصل نشدن به اینترنت یا “No Internet Access” یا حتی خطای “Wi-Fi doesn’t have a valid IP configuration” را ایجاد کند.

در ویندوز ۱۰ روی آیکون کارت شبکه یا اصطلاحا روی System Tray راست کلیک کنید و Open Network & Internet Connections را انتخاب کنید و در ادامه روی Change adapter options کلیک کنید. در نهایت روی کارت شبکه‌ای که استفاده می‌کنید دو بار کلیک کنید.

Windows-10-Adapter-Settings

در ویندوز ۷ روی کارت شبکه راست کلیک کنید و Open Network and Sharing Center را انتخاب کنید و بر روی کارت شبکه مورد استفاده کلیک کنید.

Windows-7-Network-Sharing-Center

و مراحل را مانند تصویر زیر طی کنید و مطمئن شوید که تنطیمات به همین صورت هستند. و در نهایت روی Ok کلیک کنید تا آنلاین شوید.

Windows-IP-Settings

گام ششم: با ISP تماس بگیرید

اگر هیچ دستگاهی آنلاین نشد با ISP تماس بگیرد ( همان شاتل ، آسیاتک، فراهوش و …) و می‌توانید توضیح دهید که چه مراحلی را طی کرده‌اید. شاید فرجی شد. 😀 البته در مواقعی ممکن است مشکل از سمت مخابرات باشد و چاره‌ای جز صبر کردن ندارید. برای این‌که مطمئن شوید مشکل از کجاست دستور زیر را در CMD وارد کنید و از هر جا به بعد که کلا ستاره نشون داد مشکل آنجاست و خروجی را به بخش فنی ISP توضیح دهید.

tracert -d 8.8.8.8

احساس می‌کنیم نیاز دارید بدانید که: «چرا حجم اینترنت زود تمام می‌شود؟»

گام هفتم: از Command Prompt کمک بگیرید

اگر چند دستگاه همزمان مشکل دارند این مرحله ضروری نیست و به سراغ مرحله بعد بروید. در منوی استارت CMD را تایپ کنید و سپس روی آن کلیک راست کنید و Run as administrator را انتخاب کنید. CMD دستورات زیادی دارد که می‌تواند کل ویندوز را مدیریت کند. برای تنظیم مجدد برخی از فایل‌هایی که ویندوز برای دسترسی به اینترنت نیاز دارد این دو دستور را یکی پس از دیگری وارد کنید.

netsh winsock reset

netsh int ip reset

reset computer

اگر این دستورات کار نکردند دستور زیر را به منظور دریافت مجدد IP Address وارد کنید.

ipconfig /release

ipconfig /renew

در نهایت می‌توانید تنظیمات DNS را با این دستور بازنشانی کنید. اگر برخی از سایت‌ها برای شما باز نمی‌شوند هم بهتر است این دستور را وارد کنید.

ipconfig /flushdns

سعی کنید بعد از این دستورات یکبار سیستم را ریستارت کنید و دوباره دسترسی به اینترنت را چک کنید.

Winsock که مخفف Windows Sockets API است، یکی از سرویس‌های ویندوز است که ارتباط بین سخت‌افزار و نرم‌افزارهایی که نیازمند به اینترنت و شبکه هستند را برقرار می‌سازد.

گام هشتم: غیرفعال کردن نرم‌افزارهای امنیتی

هر برنامه آنتی‌ویروسی نصب کرده‌اید را غیرفعال کنید و دوباره تست بگیرید و در انتها بخاطر داشته باشید که برنامه مخرب می‌تواند اتصال اینترنت شما را دچار مشکل کند. بد نیست با یک نرم‌افزار مانند Malwarebytes سیستم خود را یکبار اسکن کنید. که می‌توانید از سایت آن به‌صورت رایگان دانلود کنید.

گام نهم: درایور کارت شبکه را آپدیت کنید

به طور معمول نیازی به آپدیت درایورها نیست، چون معمولا مشکلات را زیادتر می‌کند ولی ارزش امتحان کردن را دارد. برای آپدیت درایور کارت شبکه روی آیکون کامپیوتر ( که قدیما به آن My computer می‌گفتند) راست کلیک کنید. Manage > Device manager را انتخاب کنید. در زیر شاخه network adapters کارت شبکه وایرلس یا کابلی خود را پیدا کنید و با راست کلیک بر روی آن و انتخاب Update driver آن را آپدیت کنید.

بیشتر بخوانید: «ویندوز مرده را زنده کنید!»

گام دهم: اجرای Network reset

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید و تنها دستگاهی هستید که اینترنت دسترسی ندارید شما می‌توانید از ابزار Network reset ویندوز استفاده کنید. با اجرای این ابزار کارت شبکه‌های شما پاک شده و مجددا نصب می‌شود و به تنظیمات اصلی برمی‌گردد. به بخش Settings > Network & Internet > Status و سپس روی Reset now کلیک کنید.

Windows-Network-Reset

اما اگر از ویندزو ۷ استفاده می‌کنید بدین صورت اقدام کنید. روی کارت شبکه کلیک کنید و Open Network and Sharing Center را انتخاب کنید در ادامه روی Change adapter settings کلیک کنید در انتها روی کارت شبکه مورد استفاده راست کلیک کنید و گزینه Disable را انتخاب کنید. سیستم را ریستارت کنید و بعد دوباره کارت شبکه را Enable کنید.

Windows-7-Disable-Connection

سخن پایانی

اگر همه مراحل را طی کردید و مشکل no internet access شما برطرف نشد، راهی بجز تنظیم دوباره مودم ندارید. اگر مشکلی در تنظیم کردن مودم ندارید دست به کار شوید. راستی اگر روی موبایل مشکل دارید یکبار Forget network بزنید و دوباره با وارد کردن پسورد صحیح متصل شوید. اگر از خطوط ADSL استفاده می‌کنید حتما Splitter را هم چک کنید و در صورت لزوم تعویض کنید. بد نیست یک‌بار هم به یک مودم دیگر متصل شوید و تست کنید. وصل نشدن به اینترنت موضوعی است که نیازمند بررسی است و همیشه یک جواب یکسان ندارد. اگر دوستان کسی راه‌حل دیگری داشت خوشحال خواهیم شد با ما در میان بگذارید. با بامادون هر چیزی را بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

‫6 نظر

 • سلام دوست عزیز. برید تو بخش device manager ویندوز و دنبال بخش Network adapter بگردید. ببینید همه درایورها اوکی هستند یا خیر؟ اگر روی بخشی علامت نارنجی رنگ بود درایور آن را دانلود و نصب کنید. اگر بازم نشد به یک تعمیراتی لپ‌تاپ خودتون رو نشون بدید.

 • رضا

  سلام. من لپتاپم به هیچ اینترنتی وصل نمیشه حتی نت گوشی رو هم شیر کردم همون اخطار no Internet access رو میده. از ترابل شات هم استفاده کردم نشد ریست کردم نشد واقعا موندم باید چیکار کنم.

 • سلام متشکرم که با بامادون همراه شدید. اول از همه وارد بخش Device Manager بشید. از طریق جستجو در منو این گزینه را پیدا میکنید یا روی My Computer راست کلیک کنید و گزینه Manager رو انتخاب کنید. وقتی وارد این بخش شدید دنبال گزینه Network Adapter بگردید و مطمئن بشید که علامت زردرنگی روی کارت شبکه شما نیست اگر هست باید درایور کارت شبکه را نصب یا آپدیت کنید. راه کار دوم: اگر میتونید به تنظیمات کارت شبکه وارد بشید و IP دستی به کارت شبکه بدید ببینید مشکل حل میشه یا خیر؟

 • حورا سلطانی

  سلام من همه ده تا راه حلو امتحان کردم ولی بازم اون علامت زرد هست و مینویسه no internet access ویندوزم سونه قبلا اوکی بود وصل میشد ولی لپتاپ درش خراب شده بود دادم تعمیر از اون موقع به بعد دیگه وصل نشد میشه راهنمایی کنید

 • سلام محسن جان . ممنون که با بامادون همراه شدید. چند تا سوال هست که باید جواب بدین.
  .ما یک تیم فنی داریم که در صورت نیاز خواستید به سیستم شما وصل بشیم و مشکل رو بررسی کنیم. اگر موافق بودید شماره خودتون رو بذارید با شما تماس میگیریم.
  البته این جور پشتیبانی از مطالب رو فقط هر از چند گاهی برای یک نفر انجام میدهیم که قرعه به نام شما افتاده.

 • محسن

  سلام من تمام مراحل بالا رو انجام دادم ولی بازم اینترنت ناپایداره…وno internet aceeess رو میبینم همش..

 • نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *