داشبورد کاربری

وقتی یک سایت باز نمی‌شود چیکار کنیم؟

وقتی یک سایت باز نمی‌شود چیکار کنیم؟

وقتی یک سایت باز نمیشه چیکار کنیم؟

باز نشدن سایت چندین دلیل می‌تواند داشته باشد که در این مطلب به تک‌تک آن‌ها خواهیم پرداخت. گاهی فقط یک سایت خاص باز نمی‌شود و عدم باز شدن این سایت حتما یک دلیل دارد که با هم بررسی می‌کنیم. معمولا وقتی یک سایت باز نمی‌شود با انواع و اقسام پیام مواجه می‌شویم که می‌توان به ارور‌های ۴۰۴، This site can’t be reached ، The connection has timed out و …اشاره کرد. بریم ببینیم که چه مراحلی باید طی کنیم تا یک سایت باز شود.

مدت زمان تقریبی مطالعه این مطلب: ۱۲ دقیقه

مرحل اول: کانکشن اینترنت (بدیهی‌جات) علت باز نشدن سایت

اول از همه چک کنید ببینید به اینترنت متصل هستید یا خیر؟ شاید به طور اشتباهی وای‌فای را خاموش کرده‌اید یا اینترنت گوشی را غیرفعال کرده‌اید یا اگر به صورت کابلی متصل هستید، کابل قطع شده است. سعی کنید یک سایت دیگر را باز کنید ببینید سایت‌های دیگر کار می‌کنند یا خیر؟ اگر برخی از سایت‌ها باز می‌شوند و برخی از سایت‌ها باز نمی‌شوند احتمالا مشکل از اینترنت شماست، بهتره مودم را یک‌بار ریستارت کنید. ممکن است نام سایت را به صورت اشتباهی تایپ کرده‌ باشید. مثلا به جای bamadoon.com کلمه bamadon.com را تایپ کرده باشید.

بیشتر بخوانید: «چرا با ریستارت کردن مودم اینترنت متصل می‌شود؟»

بیشتر بدانید: «حل مشکل no internet access»

مرحله دوم: باز نشدن سایت فقط برای منه یا …

آیا یک سایت خاص فقط برای شما باز نمی‌شود یا کلا باز نمی‌شود؟ برای اطمینان از این مورد اگر به یکی از دوستان یا اعضای خانواده دسترسی دارید، درخواست کنید سایت موردنظر را چک کند و اگر کسی در نزدیکی شما نیست یک سایت به نام downforeveryoneorjustme.com وجود دارد که با وارد کردن نام سایت موردنظر خود و انتخاب گزینه or just me? می‌توان دید که سایت موردنظر شما برای همه باز نمی‌شود یا فقط برای شما این‌طور است. در واقع سایت Down است یا خیر؟ البته ممکن است به دلیل فیلترینگ و قرار داشتن سرور سایت موردنظر شما در ایران و بلاک شدن آن توسط ISP شما اطلاعات درستی ارائه نکند پس اگر جواب گرفتید که سایت Down است یک‌بار هم با یک نرم‌افزار تغییر IP امتحان کنید. اگر پیغامی مبنی بر اینکه این سایت برای همه در دسترس نیست مشاهده کردید راهی جز انتظار برای درست شدن سایت ندارید.

آیا فقط من نمیتونم سایت را باز کنم؟ باز نشدن سایت

چرا حجم اینترنت زود تموم میشه؟

مرحله سوم: مشاهده نسخه کش شده سایت

اگر واقعا نیاز دارید که یک مطلب یا یک صفحه خاصی از سایت را مشاهده کنید و سایت باز نمی‌شود، بهتر است از نسخه کَش (Cache) شده سایت استفاده کنید. یعنی در مرورگر خود فقط نام سایت خود را بدون پسوند ماند تصویر جستجو کنید و روی فلش کوچک روبروی نام سایت کلیک کنید و گزینه Cached را انتخاب کنید تا نسخه کش شده سایت باز شود. ممکن است سایت به صورت به‌هم ریخته باز شود ولی حداقل کار شما راه می‌افتد. البته با تایپ کردن کلمه cache: و سپس نام سایت موردنظر هم می‌توان نسخه کش شده یک سایت را باز کرد بدین صورت: cache:bamadoon.com

نسخه کش شده یک سایت

cached در واقع مکانیزمی است که یک موتور جستجوگر مانند گوگل یک Snapshot از یک سایت به عنوان بکاپ نگه می‌دارد تا در صورت بروز هرگونه مشکل در سایت و باز نشدن سایت بتوان از این نسخه کش شده استفاده کرد.

باز کردن نسخه کش شده یک سایت بخاطر باز نشدن سایت

وقتی سایت را به صورت کش شده باز می‌کنید یک اخطار در بالای سایت ظاهر می‌شود که می‌توانید انتخاب کنید که سایت را به چه صورت مشاهده کنید که بستگی به خود شما دارد و معمولا تغییر نمی‌دهیم.

نسخه کش شده سایت

مرحله چهارم: غیرفعال کردن نرم‌افزارهای تغییر IP یا ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن

سرور برخی از سایت‌های ایرانی در داخل کشور است که اجازه ورود کاربر از خارج از کشور را نمی‌دهد. و چون مکانیزم کاری نرم‌افزارهای تغییر IP به این صورت است که درخواست ما را از طریق یک کشور دیگر برای سایت موردنظر ارسال می‌کند، ممکن است اجازه دسترسی به سایت موردنظر را نداشته باشیم. پس بهتر است چک کنید که روی موبایل، لپ‌تاپ یا سیستم شما VPN خاصی فعال نباشد.

مرحله چهارم: غیرفعال کردن Add-Onهای غیرضروری در مرورگر

غیرفعال کردن extentionها در مرورگر کروم بعلت باز نشدن سایت

برخی از افزونه‌ها یا Add-onها را که به مرورگر اضافه می‌کنیم اجازه دسترسی به برخی از وب‌سایت‌ها را نمی‌دهد. می‌توانیم از Ad-Blocker یا افزونه جلوگیری از تبلیغات به‌عنوان یک مثال استفاده کنیم. شخصا خودم از یک Add-on به نام TrafficLight استفاده می‌کردم که قبل از باز کردن یک سایت کدهای سایت را بررسی می‌کرد که آلوده نباشد، این Extension باعث می‌شد که سایت‌ها به کندی باز شوند یا اصلا باز نشوند. پس بهتر است Extentionهای مرورگر خود را بررسی کنید. اگر از کروم استفاده می‌کنید با تایپ عبارت chrome://extensions/ به Add-onها دسترسی خواهید داشت. هر کدام که ضروری نبود غیرفعال کنید. اگر از گوشی موبایل استفاده می‌کنید در تصویر مشخص است که باید به کدام بخش مراجعه کنید.

البته در برخی مواقع نرم‌افزارهای مانیتورینگ و برخی آنتی‌ویروس‌ها نیز مزید بر علت می‌شوند پس بهتر است یک‌بار نیز آن‌ها را غیرفعال کنید تا مشکل را چک کنید که البته غیرفعال کردن آنتی‌ویروس توصیه نمی‌شود. چون اگر آنتی‌ویروس سایتی را غیرفعال می‌کند و اجازه دسترسی به شما نمی‌دهد به خاطر حفظ امنیت شماست پس ریسک نکنید.

مرحله پنجم: استفاده کردن از یک مرورگر دیگر و خالی کردن کش مرورگر

استفاده از حالت incognito مرورگر بخاطر باز نشدن سایت

اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید سعی کنید فایرفاکس یا یک مرورگر دیگر را تست کنید و یا از طریق حالت ناشناس مرورگر اقدام به باز کردن سایت کنید که به incognito معروف است و در لپ‌تاپ و کامپیوتر می‌توانید با کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + N می‌توانید این حالت را باز کنید و اگر گوشی موبایل دارید مرورگر خود را باز کنید و از سه نقطه موجود در بالا، سمت راست New Incognito tab را انتخاب کنید. در این حالت مرورگر از کش و کوکی‌ها استفاده نمی‌کند، اگر سایت موردنظر باز شد پس مشکل از مرورگر و کش مرورگر است که باید آن را حذف کنید. اگر از سیستم لپ‌تاپ یا PC استفاده می‌کنید با طی کردن مسیر زیر می‌‌توان کش مرورگر و کوکی‌ها را تخلیه کرد. کوکی اطلاعات ذخیره شده شما توسط سایت‌هاست.

خالی کردن کش مرورگر بخاطر باز نشدن سایت
Settings > Advanced > Privacy and security > Clear browsing data یا History > History > Clear browsing data یا More tools > Clear browsing data.

با یک جستجو در اینترنت می‌توان روش تخلیه cache مرورگرهای دیگر را هم یاد گرفت.

مرحله ششم: استفاده از یک اینترنت دیگر یا یک دستگاه دیگر

اگر با وای فای سایت باز نمی‌شود سعی کنید که با اینترنت خود گوشی انتحان کنید و اگر با گوشی باز نمی‌شود با لپ‌تاپ امتحان کنید و الان می‌دانید که مشکل از تنظیمات شبکه موبایل است و شاید با یک Reset Network Settings مشکل شما حل شود. اگر با وای فای مشکل دارید ممکن است توسط فایروال روتر بلاک شده باشید یا Mac-Filtering راه‌اندازی شده باشد پس باید تنظیمات روتر یا مودم را بررسی کنید.

پیدا کردن پسورد وای فای ———— تغییر رمز وای فای با گوشی موبایل

مرحله هفتم: تغییر DNS بخاطر باز نشدن سایت

DNS یا Domain Name Service یک پروتکل است که وظیفه تبدیل IP به اسم را انجام می‌دهد. مثلا برای دسترسی به سایت بامادون فقط کافیه که شما نام سایت را بدانید و نیازی به دانستن IP آن ندارید. وقتی شما نام سایت را در مرورگر تایپ می‌کنید سرویس DNS نام سایت شما را با IP آن جایگزین می‌کند و به سمت DNS سرور می‌فرستد، هر چه DNS سرور انتخابی شما نزدیک‌تر باشد سایت زودتر باز می‌شود. معمولا برای اینکه دچار مشکل نشوند از DNS سرورهای جهانی استفاده می‌کنند مانند گوگل که DNS سرور آن ۸.۸.۸.۸ است. به هر دلیلی ممکن است DNS سروری که شما از آن استفاده می‌کنید دچار مشکل شده باشد و اصطلاحا Down شده باشد.

وقتی شما سایت‌ها را باز می‌کنید سایت‌‌ها درون حافظه کش DNS سیستم شما می‌ماند و تا زمانی که شما آن را پاک نکنید یا سیستم خود را ریستارت نکنید کش پاک نمی‌شود. زمانی که آدرس یک سایت در کش باشد دیگر سیستم از طریق DNS سرور به دنبال آن سایت نمی‌گردد و با همان IP قبلی که کش شده تلاش می‌کند سایت را باز کند ولی ممکن است IP آن سایت تغییر کرده باشد و ما تلاش بیهوده می‌کنیم. در این مواقع باید کش DNS را پاک کنیم؟ چطوری؟ با یک دستور ساده در محیط CMD.

چطوری CMD را باز کنیم؟

ipconfig /flushdns

برای مشاهده کش DNS سرور هم می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید.

ipconfig /displaydns

چطوری DNS سرور را تغییر دهیم؟

اگر بخواهیم روی تک‌تک نسخه‌های ویندوز که این روزها شامل ویندوز ۷، ۸، ۸.۱ و ویندوز ۱۰ است مسیر را طی کنیم از حوصله بحث خارج می‌شود پس یک روش به شما یاد می‌دهم که در همه نسخه‌های ویندوز کار می‌کند.

در گام اول باید با فشار دادن هم‌زمان کلیدهای ترکیبی window + R روی کیبورد، Run را باز کنید البته اگر در منوی جستجوی ویندوز کلمه run را هم تایپ کنید آن را پیدا می‌کنید. داخل کادر ظاهر شده عبارت ncpa.cpl را تایپ کنید و در نهایت OK کنید.

ncpa.cpl

در پنجره ظاهر شده کارت شبکه‌های سیستم شما مشخص است. روی آن کارت‌شبکه‌ای که به اینترنت متصل است Properties بگیرید و سپس روی ۴ Internet Protocol Version دو بار کلیک کنید و در نهایت گزینه use the following dns server addresses را انتخاب کنید و مانند تصویر DNS سرورها را تغییر دهید. البته بخش اول را دستکاری نکنید تا سیستم به صورت اتوماتیک IP دریافت کند.

تغییر dns سرور
تغییر DNS به‌علت باز نشدن سایت

مرحله هشتم: بررسی فایل Hosts در ویندوز

در ویندوز یک فایل به نام hosts وجود دارد که مانند یک دفترچه تلفن است که اسامی (دومین‌ها) را به شماره‌تلفن (IP) ترجمه می‌کند و وقتی شما اسم یک سایت را در مرورگر وارد می‌کنید، اولین سوال از فایل hosts پرسیده می‌شود که اگر IP سایت را داشته باشد، عملیات جستجو در همین گام متوقف می‌شود و سیستم به سراغ DNS سرور نمی‌رود. درون این فایل به صورت دستی هم می‌توان تغییرات ایجاد کرد. آدرس این فایل در مسیر زیر قرار دارد.

فایل hosts
C:\windows\System32\drivers\etc

با راست کلیک و انتخاب Edit و یا باز کردن آن با یک نرم‎‌افزار Editor مانند notepad می‌توان محتویات آن را دید و تغییر داد بعد از تغییر به دلایل امنیتی اجازه ذخیره در همان محل را نمی‌دهد و باید در یک مکان دیگر ذخیره کنید و سپس در مسیر اصلی Paste کنید.

اگر داخل این فایل اسم سایتی را می‌بینید که روبروی آن ۱۲۷.۰.۰.۱ نوشته یعنی این سایت باز نخواهد شد و در واقع بلاک شده است چون این IP به سیستم شما اشاره می‌کند.

مرحله نهم: استفاده از یک VPN یا نرم‌افزار تغییر IP

ممکن است برخی از سیاست‌های سازمان شما یا ISP باعث شده تا یکسری از سایت‌ها توسط اینترنت شما در دسترس نباشد پس از یک VPN استفاده کنید شاید مشکل حل شد. اگر مشکل شما حل شد حتما از طریق ISP پیگیری کنید و اگر در یک سازمان هستید از تیم IT پرس‌و‌جو کنید.

مرحله دهم: سیاست سازمان برای باز نشدن سایت

این مرحله مخصوص سازمان‌هاست. شاید سیاست سازمان شما به این‌صورت است که فقط در یک ساعت مشخص اینترنت داشته باشید و شاید اصلا نیازی نیست سیستم شما اینترنت داشته باشد. برای درک این مسئله باید با بخش IT هماهنگ شوید.

مرحله یازدهم: ریستارت کردن مودم، کامپیوتر و ریست کردن تنظیمات شبکه

همه می‌توانند سیستم خود را ریستارت کنند پس به سراغ مراحل بعدی می‌رویم، ریستارت کردن مودم هم توسط دکمه خاموش و روشن شدن مودم انجام می‌شود و اما ریست کردن تنظیمات شبکه چطوری انجام می‌شود؟ توسط دو دستور زیر: دستورات را یکی پس از دیگر در محیط CMD وارد کنید.

netsh winsock reset

netsh int ip reset

امیدوارم مشکل باز نشدن سایت شما حل شده باشد. با مادون هر چیزی رو بهتر بدون و ما را به دیگران هم معرفی کنید. اگر مشکل شما حل نشد و اروری دریافت کردید حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا رسیدگی کنیم.

منبع: بامادون

کپی و نشر مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

کامبیز ذوقی وب‌سایت
کامبیز ذوقی هستم بنیان‌گذار وب‌سایت بامادون ، کارشناس شبکه‌های کامپیوتری مایکروسافت عاشق یادگیری هر چه بیشتر کامپیوتر ، شبکه ، امنیت و وب

‫2 نظر

 • سلام
  خواهش میکنم. همین کامنت های شما باعث انگیزه ما میشه.

 • م

  با سلام
  مطالبتون بسیار مفید و کاربردی بود بنده توانستم با مطالعه مشکل عدم دسترسی به برخی سایت ها را رفع نمایم .
  خداقوت میگم و موفق باشید

 • نظر دادن یک نوع هنر است! نظر شما چیست؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *